Nejlepší země pro byznys: Začněte v Kanadě!
|

Nejlepší země pro byznys: Začněte v Kanadě!

Zatímco Spojené státy a Evropa bojují se svými ekonomickými problémy, kanadské hospodářství prosperuje. Devátá největší ekonomika světa loni rostla o 3,1 % a letos má podle tamní centrální banky zesílit o 2,4 %. Kanada se tak stala podle magazínu Forbes jedničkou mezi zeměmi, kde je ideální začít byznys. Na dalších místech se umístily Nový Zéland a Hongkong.

Ekonomika Kanada Byznys a podnikání
USA a Kanada - ilustrační foto

Kanada zatím solidně prochází krizí, kterou trpí Evropa i Spojené státy. Banky jako Royal Bank of Canada, Bank of Nova Scotia nebo Bank of Montreal nepotřebovaly pomoc státu a během krize se udržely v zisku.

Kanada se jako jediná dokázala dostat mezi nejlepších dvacet zemí v deseti kritériích, která Forbes sleduje, například ve svobodě obchodu, ochraně investic, výkonnosti akciového trhu, míře korupce nebo technologické vyspělosti.

Z loňského 4. místa se posunula do čela především díky snížení daňové zátěže. To posílilo kanadské hospodářství ve světové konkurenci.

Provázanost s USA

Kanada je hodně závislá na svém jižním sousedovi. Ale i "strýček Sam" na ní - Kanada je největším dodavatelem ropy do USA, tři čtvrtiny veškerého exportu z Kanady míří do Spojených států.

Návod pro prezidenta Obamu: Spojené státy kanadskoamerické jako řešení krize v USA

Nezaměstnanost se v Kanadě drží pod svým průměrem z posledních 25 let (8,5 %), aktuálně se pohybuje na zhruba 7,3 %. Srovnání s USA vyznívá i v tomto směru výborně. Na dalších místech se v žebříčku Forbesu umístily skandinávské země, ale například také Irsko (4.). Zajímavý je také pokles USA na 10. místo, především kvůli zvyšování daní.

Země, které jsou nejvhodnější pro byznys

1. Kanada

2. Nový Zéland

3. Hongkong

4. Irsko

10 nejbohatších zemí světa: Irové jsou devátí

5. Dánsko

6. Singapur

7. Švédsko

8. Norsko

9. Spojené království

10. USA

Detaily o zemích najdete na stránkách Forbesu

Zdroj: Forbes