Jak obchodovat: Investiční lekce od investičních celebrit
|

Jak obchodovat: Investiční lekce od investičních celebrit

Investoři se celkem často neshodují. Ti zkušení se ovšem shodnou na tom, že se má investovat na základě konzistentní strategie a podle určitých pravidel. Pokud zatím nemáte jasno, podívejte se na to, jak obchodují hvězdy mezi investory. Mají sice často "na hraní" o několik nul více než vy, ovšem strategii dodržují ukázkově. Pokud se budete držet pravidel stejně, jako se to během let na trhu naučili oni, časem bude nul přibývat i vám.

Trading Investování Pravidla a doporučení pro investování Bill Gross
Dennis Gartman

Dennis Gartman

"Buďte trpěliví, pokud jde o ziskové obchody. Nikdy naopak na nic nečekejte s těmi ztrátovými. Dá se vydělávat spousta peněz, i když máte jen 30 % pozic v zisku, pokud je budete držet, a naopak se co nejrychleji budete zbavovat těch ztrátových."

Dennis Gartman od roku 1987 vydává populární The Gartman Letter, ve kterém každý den komentuje dění na trzích.

Jeho rada je naprosto jasná a je určena všem mladým obchodníkům. Neprodávejte při prvním náznaku zisku, zbavujte se naopak pozic, jakmile začnou ztrácet. Lepší prodělat málo, než se podívat o další patro níž.

Základní vybavení tradera: Umět odejít Warren Buffett

Warren Buffett

"Je mnohem lepší koupit akcie skvělé firmy za odpovídající, férovou cenu, než koupit jen akcie slušné firmy za skvělou cenu."

Podle mnohých nejúspěšnější investor v historii. Naslouchali a naslouchají mu prezidenti i široká investiční veřejnost. Trhy už často tancovaly podle toho, jak Warren zapískal.

Buffettovo trio pro investiční úspěch

Jeho každoroční dopis podílníkům jeho fondu Berkshire Hathaway je pravidelně využíván na vysokých školách jako studijní materiál.

Buffett vždy především sleduje kvalitu firmy. Na pochopení kvalit společnosti se musíte vyznat v její bilanci, znát názory jejího managementu, její výhledy a podobně.

Pokud je firma opravdu kvalitní, je podle Buffetta nesmysl očekávat, že její akcie nakoupíte za "pár šupů". Naopak nemá smysl kupovat akcie firmy, které jsou levné, jen proto, že jsou levné a firma "celkem solidní".

Co zajímá Warrena Buffetta, než koupí akcie firmy? Bill Gross

Bill Gross

"Líbí se vám opravdu nějaká konkrétní akcie? Zkuste na ni vsadit desetinu portfolia. Nechte ten nápad vydělat. Dobré obchody se nemají roztříštit "povinnou" diverzifikací."

Investiční šéf dluhopisového fondu PIMCO se tímto pravidlem dotýká tématu řízení portfolia.

Univerzálním pravidlem (které Gross obecně nijak nevyvrací) je diverzifikace. Ta ovšem krátí vaše zisky ve chvíli, kdy máte v ziskových titulech zainvestovánu malou část portfolia.

Chtít vydělat na trhu znamená, že musíte dlouhé hodiny strávit "nudným" průzkumem, analyzováním jednotlivých pozic a podobně. Vždy proto mějte stranou nějaké peníze v hotovosti, které budete moci nárazově použít na navýšení pozic v ziskových titulech.

Bill Gross (PIMCO): Nový normál je nejlepší varianta, recese nejhorší. Politici by se měli probrat Alvalíd bin Talál

Alvalíd bin Talál

"Ztráty jsou bolestivé, ale já jsem dlouhodobý investor."

Možná jste o něm ještě neslyšeli, ale ve světě investic je tento saúdský princ pojmem. Jeho připodobnění investování k mořeplavbě je proslulé ("Nesmíte se dívat na vlny kolem, ale na obzor, jinak se vám udělá špatně.").

Před začátkem Velké recese vlastnil skoro 15 % Citigroup. Jeho realitní investice v Indii také ztratily obrovskou část hodnoty. Pokud měl někdo důvod k panice, byl to právě Alvalíd.

Tam, kde by jiní prodávali, princ držel jako zakousnutý buldok. Nesledoval novinky na trhu a počkal, až se situace uklidní. Z dlouhodobých pozic postupně odsává dividendy, během krize dokonce Citigroup dokupoval.

Není problém s částí portfolia obchodovat v kratším horizontu, rozhodující část peněz by ovšem měla být v dlouhodobých pozicích.

Zlatá investiční pravidla: Jak se chovat na klesajících trzích? Carl Icahn

Carl Icahn

"Investiční byznys je hodně poučný. Pokud hledáte přítele, pořiďte si psa."

Carl Icahn patří k nejznámějším private equity investorům. Snaží se získat takový podíl ve firmě, aby měl co největší hlasovací právo při rozhodování o osudu společnosti.

Za svou dlouhou investorskou kariéru si i proto udělal celou řadu nepřátel. Investoři by ovšem jeho radu neměli vnímat pouze v rovině mezilidských vztahů.

Jak často jste dali v investování na radu kamaráda? Icahn (a nejen on) opakuje, že jedinou cestou k investičnímu rozhodnutí musí být často vyčerpávající analýza trhu, konkrétní firmy, sektoru a podobně. Rady, včetně těch od finančních poradců, mohou být vodítkem, vždy je ovšem potřeba podrobit každé doporučení vlastnímu kritickému úsudku. Jde o vaše peníze.

Jak odhalit špatného investičního poradce?

Zdroj: Investopedia