Zamilujte si ekonomické zpomalení. Tři důvody ke zvážení
|

Zamilujte si ekonomické zpomalení. Tři důvody ke zvážení

Investoři zažívají složité časy. Kdo je jen trochu méně psychicky odolný, musí se třást před každými ekonomickými zprávami. Neměli by ovšem přehlížet příležitosti, které současná svízelná ekonomická situace nabízí, ať jsou to levné akcie a nemovitosti, nebo dlouhodobě nízké úrokové sazby.

Recese Ekonomika Světové akcie Investování

1. Akcie jsou levné

Když Buffett v srpnu nakupoval akcie Bank of America, trh se snažil odhadnout, co tím sleduje. V té době ztratily polovinu hodnoty od svých maxim. Nehledejme v tom vědu - levné akcie jsou dlouhodobě skvělý nákup.

Dokonce i velcí medvědi v současnosti uznávají, že jsou akcie zajímavou příležitostí. Výnosy nemusejí být nijak výjimečné, ale přesto s přehledem překonají výnosy z dluhopisů nebo jiných konzervativních aktiv.

Co dělat? Rebalancujte portfolio, prodejte dluhopisy, které jsou nyní drahé, a nakupte akcie firem, které vyplácejí dividendu.

Teprve podruhé od 50. let 20. století překonává dividendový výnos indexu S&P 500 výnosy amerických státních dluhopisů. Pokud to nechcete přehánět s "domácími investičními úkoly", můžete se spolehnout na indexový fond, například Vanguard High Dividend Yield Index.

Vanguard High Dividend Yield Index

2. Úrokové sazby budou dlouho nízké

Možnost další recese přiměla Fed ponechat sazby rekordně nízko minimálně další dva roky, ECB podle analytiků možná ještě na podzim přehodnotí svá jarní navyšování sazeb.

Nadále se v různých obměnách omílá téma kvantitativního uvolňování, které by do ekonomiky poslalo nové peníze. V Evropě probíhá tak nějak neoficiálně, ve Spojených státech může přijít třetí vlna při každém dalším zpomalení ekonomiky.

Ve Spojených státech zlevňují hypotéky, jsou nejdostupnější za 40 let. Levné jsou i půjčky na nákup aut. Auto jsou navíc levnější i díky jarním problémům s dodávkami způsobeným japonským zemětřesením a následnou tsunami.

Co dělat? Počkejte si na nejvýhodnější nabídky. V době krize se doporučuje odkládat velké nákupy. Když klesnou ceny na mnohaletá minima, naopak po zboží sáhněte (pokud máte zároveň našetřeno na běžný provoz a nemáte problém s pravidelným příjmem).

Jak přežít recesi jako investor, zaměstnanec nebo podnikatel

3. Investice do nemovitostí je ta pravá trefa!

Nemovitosti jsou ve Spojených státech nejlevnější od léta 2003. Ceny domů klesly během krize výrazně i u nás a ve zbytku Evropy.

Od nákupu lidi zrazuje především vysoká nezaměstnanost. Bez práce nejsou koláče, natož domy. Roste proto obliba nájemního bydlení.

Co dělat? Porozhlédněte se po nemovitostech, které nebudete chtít obratem prodat, nejlépe v oblastech s dostatkem pracovních příležitostí.

Kolik by měla vynášet investice do realit?

Opravdu se nesnažte na nemovitostním trhu krátkodobě spekulovat. Dům by měl být dlouhodobá investice. Podle analytiků bude na většině trhů potřeba minimálně pět, spíše až deset let k tomu, aby byly výnosy z nemovitostí investičně zajímavé. Výrazně příznivější ceny pro kupující již ovšem čekat nelze.

Zdroj: CNN