10 přikázání pro případ tržního krachu
|

10 přikázání pro případ tržního krachu

Od roku 2000 probíhá dlouhodobý medvědí trh, jehož konce se nejspíš nedočkáme ani v tomto desetiletí. Také jste si několikrát při tržních propadech "rvali vlasy" a říkali si, že se už něco podobného nesmí opakovat? Všechno špatné je pro něco dobré. Na základě špatných zkušeností bylo sestaveno desatero, které zajistí, abyste i po tržním krachu odcházeli jako vítězové.

Recese Krize Světové akcie Investování Pravidla a doporučení pro investování
Investování má pravidla - ilustrační foto

1. Rozpoznejte krizi včas

Pokud dojde k propadu o více než 10 % u indexu Dow Jones Industrial Average (index DJIA je v tomto ohledu vhodnějším ukazatelem než S&P 500), nepovažujte to za pouhou korekci, ale rovnou počítejte s tím, že jde o změnu trendu na medvěda.

2. Kašlete na analýzy!

Nehleďte na to, co naznačují trendové linie nebo fundamentální analýzy jednotlivých společností. V dobách tržních propadů žádné odhady a kalkulace nefungují. Pokud se vám podaří koupit akcii za nízkou cenu a ona potom poskočí nahoru, není to tím, že propočty fundamentů byly správné, ale díky tomu, že jste měli štěstí a šel celý trh nahoru.

Korelace totiž v nervózních dobách neuvěřitelně roste a akcie začnou vykazovat stejně vysokou volatilitu jako komodity. Pokud jdou trhy dolů, pohřbí i akcie firem s velkým potenciálem - bez ohledu na fundamenty.

3. Ignorujte rady správců aktiv a finančních analytiků

Jejich úkolem je uklidňovat trhy. Dejme tomu, že Morgan Stanley spravuje akcie v hodnotě bilionu dolarů. Najednou analytici vycítí, že v dohledné době hrozí riziko vážné krize. Kdyby však investorům řekli po pravdě, co tuší, a doporučili všem prodat 20 % akcií z portfolií, trh se zhroutí už tímto samotným prohlášením. Náhlá 200miliardová dodatečná nabídka by trh zaručeně položila.

Rada portfoliomanažera: Nedejte na každodenní zprávy

4. Obětujte volatilní akcie, abyste snížili expozici

Jakmile rozpoznáte krizi, vyřaďte z portfolia small caps (akcie společností s nízkou kapitalizací), cyklické akcie, rizikové trhy atd. Čím vyšší vykazuje akcie volatilitu, tím horší výsledky přinese v krátkodobém horizontu.

Sledujte u akcií hodnotu faktoru beta, podle něhož zjistíte, do jaké míry akcie koreluje s vývojem celého indexu.

5. Omezte páku

V době největší nervozity (a nejvyšší volatility) rostou požadavky brokerů a clearingových domů na marže svých klientů. Vykliďte pozice včas, abyste nebyli nuceni prodat akcie později za mnohem nižší ceny, a tedy se ztrátou znásobenou zapákováním.

Finanční páka: Řadící sluha, řádící pán

6. Sestavte si "nákupní" a "prodejní" seznam

První seznam bude zahrnovat akcie, které nakoupíte, když trh půjde dále dolů a jejich cena klesne na vámi stanovenou úroveň.

Nezapomeňte však i na druhou soupisku! Ta bude zahrnovat akciové tituly, které vám rýsují vrásky na čelo a jsou určeny k prodeji. Jakmile se pak na trhu naskytne příležitost korekce směrem nahoru, tyto společnosti neprodleně opustí vaše portfolio, nehledě na utrpěné ztráty.

7. Sledujte sentiment, ne fundamenty a technikálie

Věnujte pozornost víc než obvykle sentimentu na trzích. Je trh ovládán strachem? Vyčkávají investoři na to, až akcie klesnou na dno? Nebo už zcela rezignovali?

V této věci neexistuje žádná spolehlivá příručka, i když se o výzkum chování investorů na trzích pokoušelo mnoho psychologů. Dejte na instinkt.

8. Nedělejte si iluze, že nakoupíte akcie přesně u dna

Není nezbytně nutné, abyste se trefili přímo do momentu, kdy lze akcie nakoupit nejlevněji. Přesto sledujte trh bedlivě, abyste nezaspali. Čas je v takových chvílích mnohem důležitější než cena.

9. Nic není nemožné!

Na trhu není nic jasně dané. Honí se vám hlavou myšlenky typu "jak mohla Bear Stearns zkrachovat, když měla 100letou tradici" nebo "akcie Bank of America se nebudou NIKDY obchodovat za 5 dolarů"? Pokud ano, dejte si ledovou sprchu.

Na trhu se při krachu může stát všechno. Burzy jsou řízeny počítači, které nemají úctu k prestiži či mnohaleté tradici firem.

10. Pokud máte pocit, že víte všechno, dejte si pauzu!

Pokud vám někdo prozradí konkrétní cenu (třeba podle úrovně podpory z technické analýzy), při níž se mají výprodeje zastavit, tak si z vás pravděpodobně střílí! Ano, za NORMÁLNÍCH okolností jsou trendové linie a vnitřní hodnota dobrým vodítkem k orientaci na trhu. Jenomže když dojde k panice, mají fundamenty při tvorbě ceny malou váhu.

Základní vybavení tradera: Umět odejít

Stejně tak úroveň podpory dokáže naznačit jen to, kdy se obvykle investoři vraceli na trh v historii. Pro krizi jsou charakteristické extrémy, které byly dosud považovány za výjimky. Stávají se novým normálem.

Zdroj: thereformedbroker.com