Emoce pryč! V investování jsou jen na obtíž
|

Emoce pryč! V investování jsou jen na obtíž

Pokud jde o peníze, musejí jít emoce stranou. Když investujete nebo spoříte na důchod, nerozhodujte se podle svých pocitů. Zapomenout na emoce je sice složité, racionální uvažování vám však jako osobní rádce jistě poslouží lépe než dobrá nálada.

Trading Psychologie Investování
Emoce jsou nepřítelem obchodníka

Když trh roste a investoři vydělávají, jsou lidé plní optimismu a energie. V opačné situaci, tedy při medvědím trhu, začínají být nervózní. Paniku si pamatujeme například ze srpnového obchodování. Zkuste se proto zamyslet nad svou poslední investicí. Není náhodou ze škatulky "emotivní nákupy a prodeje"?

Auto během polední pauzy nekupujte

Nervozita investory nutí k rychlejšímu a nepromyšlenému rozhodování. Někteří lidé sice mohou mít dobrou intuici, ukvapené závěry se ovšem často obrátí proti nim.

Platí to pro život jako takový, a pro byznys dvojnásob. Nové auto koupené v pauze na oběd vám jistě může zvednout náladu, možná už při večeři toho však budete litovat.

Lidé často strach ze špatných rozhodnutí zahánějí konzultací s investičními poradci. Tady ovšem platí stejný vzorec – pokud trh roste, dávají si na čas, každou investici dobře promýšlejí; pokud však hrozí, že o naspořené peníze přijdou, poradce jen málokdy poslechnou a utíkají k podle sebe "bezpečnější" investici. Neuvědomují si, že už pouhým přesouváním peněz prodělávají. Taková jistota se proto mnohdy nevyplatí.

Držte se své strategie!

Emoce k investování nepatří. Pokud vám je 35 a šetříte si na důchod, koho zajímá, jestli za tři roky proděláte sto tisíc? Máte dalších 25 let, aby vám investice vydělala peníze zpátky.

Pozdní reakce na ztrátu je k ničemu. Nejlepší strategií pro "spořícího" investora je proto otřepané "kup a drž!", tedy nechat investované peníze tam, kde jsou, a čekat na to, až se trh vzpamatuje.

Věř a víra Tvá uzdraví Tvé investice

Zdroj: Business Insider