Věk odchodu do důchodu: Mrtvý koncept
|

Věk odchodu do důchodu: Mrtvý koncept

Téma "důchodového věku" se stává ve Spojených státech irelevantním. Alespoň podle nové studie stavu střední třídy. Může za to hlavně nedostatečná finanční rezerva na stáří. Ta klesá s rostoucími náklady na zdravotní péči a s hypotečními dluhy. Stále více zaměstnanců se rozhoduje jít do důchodu v pozdějším věku.

Hypotéky Úspory Důchody
Mezi důchodci výrazně převažují ženy

Celá čtvrtina americké střední třídy (vydělávající mezi 25 000 až 99 000 dolary ročně) tvrdí, že musí pracovat minimálně do 80 let.

"Další zajímavostí je posun v myšlení Američanů. Chtějí mít totiž ušetřeno mnohem více než dříve. V průměru je to 350 tisíc dolarů. Průměrné důchodové úspory však dosahují zhruba 25 tisíc dolarů," říká Laurie Nordquist z Wells Fargo.

Podle odborníků je důvod jasný - dlouhodobě špatná ekonomická situace, která nejvíce postihuje střední třídu. Ta se v současnosti nejvíce zaměřuje na sociální zapezpečení a splácení dluhů. Peníze, které by se měly šetřit na důchod, pak nezbývají.

Hypotéky

Pokud jde o hypotéky, rozdílem je hlavně věk. Celkově 86 procent respondentů uvedlo, že chtějí splatit hypotéku ještě před odchodem do důchodu.

Dosáhnout toho chce celých 91 procent lidí ve věku od 25 do 29 let. Jiné je to však s lidmi nad 60 let. Tam je to pouze 40 procent.

Sociální zabezpečení

Více než čtvrtina lidí ve věku od 20 do 40 let neočekává při odchodu do důchodu žádné sociální dávky. V průměru očekávají, že výdaje v důchodu jim bude sociální zabezpečení krýt pouze z 20 procent.

Co tedy může nastat? Lidé budou muset pracovat déle a zřejmě budou muset i změnit některá očekávání.

Stále více Američanů, hlavně těch starších, chce "sedět na penězích" co nejdéle. V podstatě až do smrti. Pouze 22 procent uvedlo, že chtějí své úspory odkázat. Ať už rodině, nadacím, nebo sociálně slabším.

Investujete na stáří? Tak se zbavte hotovosti, do portfolia nepatří

Zdroj: CNBC