Jak poznat strašidelný trh? Kromě změření tepu i těmito třemi způsoby
|

Jak poznat strašidelný trh? Kromě změření tepu i těmito třemi způsoby

Orientace na trzích se v posledních letech komplikuje. Vyspělé ekonomiky se potýkají s vysokou zadlužeností a nezaměstnaností a pro investory není jednoduché určit, do čeho výhodně investovat. Na trzích se ovšem dají najít aktiva, která by měla přestát krizová období. Pokud chcete investovat do akcií, ve většině případů jde o rizikovou investici.

Investice Úrokové sazby LIBOR

Jak tedy poznat, zda půjde trh nahoru, nebo naopak začne strmě klesat? Podle odborníků je nejdůležitější sledovat spready. Akciový experti poukazují hlavně na tři zásadní ukazatele, které by měly poodhalit budoucí vývoj na trzích.

Investoři by měli sledovat TED spread. Jde o rozdíl 3měsíční mezibankovní sazby LIBOR a 3měsíční základní úrokové sazby Fedu, za kterou si půjčuje americká vláda peníze.

Čím větší je spread mezi těmito sazbami, tím méně jsou banky ochotné půjčovat peníze. V současnosti tento rozdíl naznačuje, že by měli být investoři s nákupem akcií opatrní.

Další významný spread, který by měli investoři sledovat, je mezi výnosem amerického 10letého státního dluhopisu a výnosy dluhopisů bankovních domů. Ten odráží prémie, které vyžadují investoři v souvislosti s přijetím rizika bankrotu. Spread mezi indexem Bank of America Merrill Lynch U.S. High Yield Master II a americkým 10letým dluhopisem dosáhl na konci října 7,6 procentního bodu. To je vysoko nad dlouhodobým průměrem 6 procentních bodů.

Pro investory je také velmi důležité sledovat spready mezi CDS (Credit Default Swap – úvěrový derivát, sloužící jako pojištění proti úpadku). Tento spread představuje roční náklady vynaložené kupcem k ochraně proti úpadku. Čím vyšší spread, tím horší je schopnost dlužníka splácet dluhy.

Sledovat trh s CDS je jedním z nástrojů, jak odhadnout budoucí vývoj dluhově postižených zemí Evropě.

Zdroj: CNN