Kam investovat: Zbývají jen zlato a dluhopisy
|

Kam investovat: Zbývají jen zlato a dluhopisy

Evropa se potýká s dluhovými problémy už dlouho. Investoři s dosavadním průběhem nejsou spokojeni. Většina jich totiž doufala, že si Řecko vyřeší své dluhové problémy samo. Vše je jinak, do pomoci se zapojila celá eurozóna v čele s Německem a Francií. A jistoty na trzích moc nepřibylo, naopak - Itálie, Španělsko i další země svými dluhopisovými sazbami děsí investorskou veřejnost.

Státní dluhopisy Investice Zlato Dluhová krize
Nákup zlata - ilustrační foto

Evropská měna není v současnosti jistou investicí. Ještě k tomu v době, kdy Itálie čelí velkým problémům a nespokojenost lidí vedla k odchodu Silvia Berlusconiho. Nová vláda nastoupila i v Řecku, politická otočka byla potvrzena o víkendu ve Španělsku.

PIIGS: Technokrati nastupují tam, kde politici selhali

Kam s penězi?

Jeden tip nabízí David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff. Rosenberg byl hodně dlouho skeptický ohledně schopnosti Evropské unie udržet se v dostatečné vzdálenosti od recese.

"Nemám návod řešení dluhové krize. Itálie je příliš velká na záchranu, ale zároveň příliš velká na to, aby se nechala zkrachovat," říká Rosenberg.

"Očekávám ovšem vyšší volatilitu na akciových trzích. Navíc s tím, jak se budou snažit američtí zákonodárci snížit nezaměstnanost na 8 % do roku 2014 a na 7 % v roce 2015, se dá očekávat, že úrokové sazby zůstanou ještě minimálně 3 roky na minimu," podotýká Rosenberg.

V takovém tržním prostředí by se mělo dařit hlavně dvěma aktivům – zlatu a dluhopisům, hlavně těm firemním. Ohledně Evropy zůstává mnoho odborníků skeptických.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

"Je mi jasné, že evropská dluhová krize není u konce, na což doplatí bankovní sektor. Co teď investoři potřebují, není doporučení nebo návod, ale především jistota. A tu zlato a dluhopisy představují nejlépe," uzavírá Rosenberg.

Zdroj: Marketwatch.com