Dluhová krize: Na konci "krizového tunelu" musejí Evropané vidět ekonomický růst, jinak řešení nemá smysl
|

Dluhová krize: Na konci "krizového tunelu" musejí Evropané vidět ekonomický růst, jinak řešení nemá smysl

"Země PIIGS se vzájemně liší, politici ovšem musejí vyřešit jednu zásadní věc, a tou je hrozba nákazy," upozorňuje Bill Rhodes, bývalý člen představenstva Citigroup. Varoval před ní už v roce 2010 na ekonomickém fóru v Davosu, politici a centrální bankéři však nechtěli naslouchat. Výsledky sledujeme dnes a denně.

Eurozóna PIIGS Dluhová krize

"Centrální bankéři a politici byli přesvědčeni, že bude řešení snadné," s povzdechem vzpomíná Rhodes.

V 80. letech se podílel na řešení finančních krizí v rozvojových zemích. Z té doby čerpá i poučení pro dnešek. "V krizi je čas váš nepřítel, nic samo nepřebolí. Politici však měli času dost," varuje před dalším odkládáním řešení dluhové krize Bill Rhodes.

Podle něj se nesmí jen šetřit, na konci "krizového tunelu" musí být světlo v podobě hospodářského růstu. "Lidé musejí vědět, že všechna ta úsporná opatření, která silně zasáhnou jejich rodinné rozpočty, budou odměněna růstem."

Pro Řecko i další země je podle Rhodese zásadní zapojení soukromého sektoru. Ten v různé podobě drží velkou část dluhu, a právě proto musí pomoci dostat sazby dluhopisů na úroveň, kde se země budou schopny smysluplně vrátit na trhy a půjčit si za splatitelné úroky.

Zdroj: thestreet.com