4 zásady, jak udržet portfolio v zisku
|

4 zásady, jak udržet portfolio v zisku

Současná klidnější situace na finančních trzích může přivést mnoho investorů na špatnou cestu. Chyby, kterých se pak dopustí, zanechají jejich portfolia na dlouhou dobu poznamenaná. I nyní je tedy potřeba na místě opatrnost.

Investiční portfolio
portfoliomanažer

Od začátku prosince rostly americké akcie ve dvou třetinách obchodních dnů. Výrazné korekce nepřicházely a zdá se, že v brzké době ani nepřijdou. Pro mnoho investorů dobré znamení.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Poklidný a lehce růstový vývoj může u investorů vyvolat falešný pocit bezpečí. Mohou se pustit do obchodů, které je v budoucnu připraví o majetek. Jak se v takové situaci chovat? Udržet portfolio v zisku, i s pomocí následujících 4 pravidel.

1. Ujasněte si svá prodejní pravidla

Přezkoumejte všechny své investice a uvědomte si, co by vás donutilo je vyprodat. Může to být změna ekonomické situace, pokles nebo růst hodnoty P/E, pokles ceny nebo změna nálady na trzích.

Sepsání nových pravidel pro prodej vám pomůže udržet objektivitu. Vyhnete se situaci, kdy se budete rozhodovat, zda máte akcie držet, nebo celkově prodělat.

2. Studujte výroční zprávy firem

Mnoho společností už reportovalo svá čísla za 4. kvartál i za celý rok 2010. Prostudujte zprávy firem, jejichž akcie vlastníte. Pomůže vám to v rozhodování, zda se tyto akcie vyplatí držet.

Pokud se firma dostala do zisku, prozkoumejte důvody, díky nimž toho dosáhla. Důležitý je samozřejmě výhled hospodaření, který sama firma vydává, a k tomu si prostudujte i analýzy makléřských společností.

3. Věnujte pozornost ocenění

Většina akcií roste, mají velmi atraktivní grafy, které jasně naznačují, že by firma mohla růst i v budoucnu. Chyba.

Sledujte ocenění. Nízké ocenění vyvolává důvěru v budoucí růst, naopak nadhodnocené akcie jsou ideálními kandidáty poklesu navzdory pozitivnímu sentimentu na trzích.

4. Diverzifikujte a rebalancujte své portfolio

Alespoň každoroční vyvážení portfolia zvýší vaši dlouhodobou výkonnost. Hlavně však pomůže zocelit portfolio proti případným propadům trhu, kterých jsme si v minulosti užili až až.

Zdroj: Wall Street Cheat sheet