Kouzlo před a poobchodní fáze obchodování
|

Kouzlo před a poobchodní fáze obchodování

Popularita burzovně obchodovaných fondů roste. Některé stálice, například SPY ETF na americké akcie z indexu S&P 500, patří stále k nejpopulárnějším. Výzkum investiční společnosti Bespoke Investment přináší zajímavý pohled na historickou výkonnostní statistiku jednotlivých strategií, které se daly na SPY ETF uplatnit. Řada investorů po přečtení následujících řádků začne možná přehodnocovat svoje fixování na důležitost začátku obchodování.

ETF

O indexových fondech se v kontextu jednoho, který brzy zamíří na parket pražské burzy a bude kopírovat vývoj indexu PX, doslýcháme v českých podmínkách až v roce 2011. Kořeny burzovně obchodovaných fondů (ETF) však sahají do minulého století.

Jeden ze světově nejobchodovanějších ETF, který kopíruje vývoj indexu S&P 500 pod označením SPY, se obchoduje již od roku 1993. Od začátku obchodování se jeho nákupem a držením dalo vydělat 194 procent (bez započtení dividend - pozn. red.).

Investoři, kteří sledují trh pravidelně, sondují, jak se vede trhu v předobchodní části (pre-market) nebo poobchodní části (after trading) obchodování na burze AMEX v New Yorku.

V souvislosti s hlavními zprávami dne otevírá SPY ETF výše nebo níže oproti předchozí uzavírací ceně, ještě než se začne pohybovat v rámci regulérního času obchodování.

Úspěšnost strategií na SPY ETF

Historie ukazuje, že je lepší investovat právě v předobchodní nebo poobchodní fázi trhu než nakupovat na začátku nebo na konci konci regulérního obchodování. Od počátku obchodování se SPY ETF činí průměrná denní změna od konce do začátku dalšího obchodování +0,04 %. Naopak průměrný výnos při nákupu na začátku dne a prodeji na konci dne je -0,01 %.

Jak začít investovat do ETF? To znamená, že kdybyste koupili indexový fond SPY na začátku a prodali na konci každého obchodního dne, byla by vaše investice v červených hodnotách. V případě, že byste kupovali v závěru obchodování a prodávali na začátku další seance, vyděláte více než jen strategií "kup a drž".

Když se porovnají jednotlivé strategie, tak prosté nakoupení a držení burzovně obchodovaného fondu SPY ETF od roku 1993 vyneslo již zmíněných 194 procent.

Při aplikování strategie nákupu na konci každé seance a prodeje na začátku seance nové by výnos činil 378 procent.

Nejhorší výsledek pak vykazuje nákup na začátku obchodování a prodej na konci obchodování. Zde byste prodělali 38,6 procenta.

Zdroj: Bespoke Investment Group