Kašlete na pravidla. Mohou zruinovat vaše investice!
|

Kašlete na pravidla. Mohou zruinovat vaše investice!

Že je to nesmysl? Dobře, je pravda, že obchodník, který má určitou disciplínu, bude dlouhodobě vydělávat více a spolehlivěji. A ti se přece drží nějakých pravidel. Ale pojďme se na věc podívat trochu jinak. Třeba problém tkví právě ve slově PRAVIDLA.

Psychologie Investování Pravidla a doporučení pro investování
Investování má pravidla - ilustrační foto

Pravidla spoutávají celý náš život. Podívejme se jak:

1. Ranné dětství: SAMÁ PRAVIDLA

Nesahej na ta kamna! Nechoď sám ven! Nelez do silnice! Nejez před večeří! Nedrob na gauč! "Večerka" v devět! Vyčistil sis zuby?!

Hlavní myšlenkou je v tomto období to, že snad jednou budeme dost velcí na to, abychom ta pravidla nemuseli dodržovat.

2. Školní léta: SAMÁ PRAVIDLA

Ticho ve třídě! Nežvýkej! Pozdní příchod! Nástup! Domácí úkoly, písemky, blablabla.

V tomto období doufáme, že snad na univerzitě už si budeme moct dělat, co chceme.

3. Studentská léta: SAMÁ PRAVIDLA

Parkovací místa vyhrazena pro zaměstnance školy. Noční klid na koleji. Nejezdi domů každý víkend! Zavolej rodičům každý den! Žádné noční návštěvy. Pozdě na přednášce - nemusíte tu být, jděte pryč! Hromada zodpovědnosti, ale nad hlavou máte pořád někoho.

Tentokrát se naše naděje upírají k době, kdy začneme naplno pracovat a věnovat se pouze zaměstnání.

Investice: Co nás naučil rok 2010 pro rok letošní? 4. Zaměstnání: SAMÁ PRAVIDLA

Včas v práci. Nemáš té nemocenské nějak moc? Zákaz kouření. O dovolenou se žádá tři měsíce předem. Termíny odevzdání platí bezvýhradně. Předepsané oblečení v kanceláři, nemluvě o schůzkách. Od devíti do pěti - to je ještě celkem v klidu. na oběd máte 45 minut. Přesčasy jsou často zadarmo.

Tato pravidla řadu lidí vedou k tomu, že založí vlastní byznys. Snad pak budou svými vlastními pány.

5. Jsem šéf: SAMÁ PRAVIDLA

Zaměstnancům se platí včas. Za zaměstnance se odvádějí pojištění a daně. Nemůžete někoho jen tak vyhodit. Náklady na chod firmy vám nedají spát. A ještě se usmívat na obchodní partnery, na to každý nemá žaludek.

To je moment, kdy se hodně lidí, už s určitou finanční jistotou, uchýlí k investicím. Chtějí aspoň nějaký ten koláč bez práce.

6. Investice: SAMÁ PRAVIDLA

Musíte realizovat ztráty. Musíte mít strategii. Musíte si stanovit investiční cíle a cílové ceny. Nesmíte nechat drobné ztráty nechat narůst do velkých. Nesmíte obchodování propadnout a obchodovat každou hodinu - budete jen živit svého brokera. Nesmíte se řídit názory ostatních.

V co doufat v této fázi? Hmmm...

Pokud se vykašleme na pravidla jako děti, jsme trestáni. Jako studenti často nedopadneme nejlépe. O práci můžeme přijít, jako podnikatelé můžeme zkrachovat nebo porušit zákon, ani nevíme jak.

A v rámci obchodování můžeme přijít o všechno, a to i o možnost v obchodování pokračovat (s nulou se zkrátka obchodovat nedá).

Jak je vidět, slovo pravidla má pro nás za celý život celou řadu nepříjemných významů a souvislostí. Proto místo slova PRAVIDLA používejme slovo PRINCIPY - a ty dodržujme. Zní to líp - dodržovat principy, které si stanovíme, než se podřizovat pravidlům, která nám stanovil někdo jiný.

Takže obchodujte zodpovědně, s rozumem a ctěte své principy.

18 pouček a pravidel úspěšného obchodování

Zdroj: Thecrosshairstrader.com