Je královská disciplína obchodníků na burze pro vás?
|

Je královská disciplína obchodníků na burze pro vás?

Akciové trhy jsou rozkolísané a zažívají obrovské pády. Na padajících akciích se také dají vydělat peníze, jen je potřeba vědět jak.

Naučte se obchodovat s akciemi od profesionálů. Stáhněte brožuru zdarma zde – Saxo Bank.

Pokud již s obchodováním akcií máte zkušenosti, určitě vás bude zajímat shortování, tedy spekulace na pokles. Shortování akcií se provádí prostřednictvím CFD (kontraktů na vyrovnání rozdílu). Jde o rozdíl mezi otevírací a zavírací cenou obchodovaného podkladového aktiva – v tomto případě se jedná o cenu akcie.

Shortování akcií patří mezi královské disciplíny obchodníků na burze, přesto se mnoho investorů shortování vyhýbá. Proč? Důvodem je ve většině případů zdánlivě nelogická operace: jak je možné prodat něco, co nevlastníme? Vysvětlíme na velmi jednoduchém příkladu:

Máte kamaráda, který pravidelně jezdí do Chorvatska. Půjčíte si jeho jachtu, protože v Praze máte známého, o kterém víte, že ji od vás koupí za pět set tisíc. Kamarádovi zaplatíte pár korun za půjčení s tím, že mu jachtu vrátíte za půl roku. Jachtu obratem prodáte za pět set tisíc, načež doufáte, že její cena na trhu klesne. Pokles ceny mohou způsobit různé události – od ekonomické situace v Čechách po obecný pokles zájmu o dovolené v Chorvatsku (nižší poptávka po jachtách).

Když cena jachty spadne na čtyři sta tisíc, koupíte ji zpět. Kamarád dostane zpátky svou jachtu a vy jste na rozdílu vydělali sto tisíc korun. Shortování na burze je založeno na velmi jednoduchém principu: půjčím si akcie, prodám je, a v okamžiku, kdy jejich cena klesne, je koupím zpět a vrátím. Problém nastane pouze v případě, že jejich hodnota začne stoupat.

Investoři shortují akcie z různých důvodů – v závislosti na své obchodní strategie. Někteří využívají shortování k ochraně proti prudkému propadu aktiv (konzervativní strategie), další se snaží vydělat více za cenu vyššího rizika (agresivní strategie).

Investoři používají několik typů shortů:

1. OCHRANNÉ SHORTY

Najdete řadu důvodů, proč nadále držet akcie, které byste jinak prodali. Tím nejjednodušším důvodem je, že jste v dlouhodobém výhledu optimisty, ale krátkodobý výhled je negativní. Nebo jste od zaměstnavatele dostali opce na akcie a zatím nemůžete uplatnit svá práva na nákup. Nebo držíte akcie prostřednictvím investičního či penzijního fondu. Ať je důvod jakýkoli, v případě, že se chcete chránit proti krátkému, prudkému propadu v ceně aktiv, která držíte, prodej CFD kontraktu vám tuto ochranu poskytne. Vše, co potřebuje udělat, je vyčíslit svou expozici v aktuální pozici. Pro názornost příklad:

Máte akcie společnosti BSkyB a přímo či nepřímo jich vlastníte za 5 tisíc liber v aktuálních cenách. Váš broker umožňuje obchodovat CFD na BSkyB s 10% marží, a tak potřebujete pouze 500 liber k tomu, abyste neutralizovali svoji pozici. Marže je nutná záloha na vašem účtu a vyjadřuje procentní podíl vašich prostředků na vašich celkových otevřených pozicích.

2. DYNAMICKÉ SHORTY

Pokud vaší prioritou není konzervativní přístup, můžete snadno prodávat akcie, které nevlastníte (shortovat, prodávat nakrátko). Například si myslíte, že jsou některé akcie citlivé na negativní zprávy, špatný sentiment v daném sektoru nebo na slabé ekonomické ukazatele.

Aťˇje to jakkoli, pokud si myslíte, že je u některé akcie reálná šance na menší pokles ceny, prodejte CFD – a díky pákovému efektu se malý pokles promění ve velký zisk. To samé platí přirozeně obráceně pro případ, že čekáte krátkodobý nárůst ceny.

3. AGRESIVNÍ SHORTY

Pokud již máte dostatek zkušeností s CFD instrumenty, určitě jste využili pákový efekt. Díky pákovému efektu můžete s 10 tisíci liber počátečního vkladu investovat až 100 tisíc liber. Pokud věříte v růst, ale nemáte dostatek vlastního kapitálu, pak vám CFD umožní investovat.

Typický broker po vás bude chtít při otevření účtu vklad minimálně 5 tisíc liber a nabídne vám marži 10 %. K vaší počáteční investici ve výši 5 tisíc můžete nakoupit nebo prodat pět CFD po tisíci liber; to celkem představuje expozici vůči trhu ve výši 10 tisíc liber.

Většina CFD brokerů vás nechá obchodovat s pákou 5 až 10 % (tzn., umožní vám obchodovat s 20% nebo 10% marží). CFD na indexy a měnové páry můžete často obchodovat ještě agresivněji, s marží ve výši 7,5 %. Některé brokerské domy dokonce požadují marži ve výši 1 %. To znamená, že si můžete půjčit až 100násobek svého vkladu. Musíte být velice opatrní – minimální změny v ceně pak mají obrovský dopad na zisky nebo ztráty na vašem portfoliu.

Více o shortování a dalších investičních strategiích profesionálních investorů se dozvíte v praktické brožuře Saxo Bank PŘÍRUČKA OBCHODOVÁNÍ NA AKCIOVÝCH TRZÍCH. Brožura, publikovaná v březnu, má za cíl usnadnit vám rozhodování při obchodování s akciemi.

OBJEDNAT ZDARMA