Co zajímá Warrena Buffetta, než koupí akcie firmy?
|

Co zajímá Warrena Buffetta, než koupí akcie firmy?

Warren Buffett, miliardář a šéf investičního fondu Berkshire Hathaway, nedávno uvedl, že hodnotí firmy podle jejich možnosti zvýšit ceny bez rizika ztráty zákazníků. Často ho pak nezajímá ani management firmy, jindy tak důležitý.

Světové akcie Investování
Warren Buffett

"Zásadní pro zhodnocení firmy je síla zvýšit ceny," řekl před časem americké komisi, která vyšetřuje příčiny vzniku finanční krize, jejíž zápis byl zveřejněn před dvěma týdny. "Pokud společnost může zdražit své výrobky, aniž by její zákazníci přešli ke konkurenci, odpustíte jí leccos jiného."

"Zázrak z Omahy" naopak s úsměškem zmínil, že kdo se "musí nejdříve pomodlit", než zvýší ceny o pár procent, nemá moc silnou pozici na trhu.

Bohatý osmdesátník

Buffettovi je osmdesát a za život dokázal nastřádat třetí největší osobní jmění na světě, a to především díky správnému výběru akcií a chytrým akvizicím. Nakupoval výrobce elektřiny, železniční dopravce a další, kteří jsou cenově velice nezávislí.

Jeho portfolio také dlouhodobě zahrnuje akcie firem Coca-Cola nebo Kraft Foods, které těží především na atraktivitě svých značek, díky nimž si udržují stálou klientelu.

"Výjimečná firma nemusí mít skvělý management," uvedl loni v květnu Buffett.

Buffettova investiční desítka na rok 2011

Vyšetřovací komise se zajímala o podíl známého investora v ratingové agentuře Moody's, která se jako jedna z největších samozřejmě výrazně podílela na vzniku krize na trhu s hypotékami.

Buffett řekl, že držel akcie této firmy proto, že společně s konkurenční Standard & Poor's mhla díky své velikosti určovat ceny na trhu. "Nezajímal mě management Moody's. Firma zkrátka měla sílu určovat ceny na trhu, z pohledu investora nebylo nutné každý den hlídat a konzultovat situaci s jejím šéfem." Ani dominantní pozice na trhu ovšem nemusí zachránit firmu před špatnými kroky managementu, které mohou vést dokonce ke zničení firmy. Tento názor zastává například Benjamin E. Hermalin, profesor ekonomie na Berkeley's Haas School of Business v rámci Kalifornské univerzity.

"Firma může s dominantní pozicí ustát spoustu špatných rozhodnutí managementu, ale jednou na ni stejně dojde," tvrdí profesor. "V krátkodobém horizontu se dá s Buffettem souhlasit, ale dlouhodobě má dobrý manažer opravdu firmě co dát."

Pochvala od Buffetta, kritika od Buffetta

Buffett neváhá ohodnotit práci šéfů firem, jejichž akcie drží v portfoliu. Například šéf společnosti MidAmerican David Sokol a Gregory Abel jsou podle něj výjimeční manažeři.

Umí však i kritizovat. Loni například neunikla tvrdému hodnocení Irene Rosenfeld, šéfka Kraft Foods, když oznámila převzetí Cadbury a prodej svých firem vyrábějících pizzu. "Oba tyto obchody byly hloupé," napsal v květnu investorům svého fondu.

"Dobrý manažer může dodat firmě důvěru, může nastartovat její akcie, ale dlouhodobě Warrena chápu - vždyť on se celý život orientuje na fundamentální analýzu," naklání misky vah na Buffettovu stranu Terry Connelly, děkan Ageno School of Business Golden Gate University v San Franciscu. "Manažer se může klidně přetrhnout, ale firmu z bláta nevytáhne."

Fundament firmy: Jak využít informace o firmě v investování?

Zdroj: Bloomberg