Jak investovat: Ideální portfolio - 2. díl
|

Jak investovat: Ideální portfolio - 2. díl

Investovat v každém věku, radí prakticky každý finanční guru. Jak ovšem drobný investor pozná, co je pro něj nejvýhodnější? Může vybírat z řady aktiv, ať už to jsou akcie, dluhopisy, nebo komodity. V druhém dílu doporučení se zaměříme na investory ve středním věku.

Komodity Investice Diverzifikace investic
Portfolio: 40 let

5. Věk: 40 let

Investor: Manželský pár s dětmi mířícími na VŠ

Pokud máte školné či jiné školní aktivity dostatečně finančně pokryté, můžete si dovolit být agresivnější v investování. Velkou část dejte do akcií. Pokud se však bojíte rizika nebo víte, že budete muset platit vyšší školné, následujte tento model – alternativní aktiva, jako jsou zlato nebo nemovitosti, vám dostatečně rozmělní peníze v portfoliu a budou vás chránit proti inflaci.

"Zatímco investoři do zlata si mohou mnout ruce díky 390procentnímu růstu od roku 2000, průměrný historický výnos z této komodity je nula," říká Brian Jacobsen, hlavní stratég ve Wells Fargo Advantage Funds. Pokud se z nějakého důvodu bojíte zlata, zkuste jiné komodity. Za zmínku stojí Credit Suisse Commodity Return Strategy Fund, jenž se zaměřuje na investice do alternativních komodit.

Portfolio: 42 let

pozn. stocks=akcie, bonds=dluhopisy, cash=hotovost, alternative assets = např. komodity

6. Věk: 42 let

Investor: Manželský pár, muž nezaměstnaný

Pokud čekáte na dobu, až firmy začnou ve větším nabírat zaměstnance, zkuste být se svým portfoliem více konzervativní. Společnosti v uplynulých měsících zvyšovaly dividendy, a právě výběr kvalitních dividendových titulů by měl pomoci vašemu celkovému zisku.

Konzervativní část portfolia by měla být vyvážená s ostatními aktivy, ale nepodlehněte dluhopisovým fondům. "Dluhopisy se do konzervativního portfolia nehodí, existují lepší alternativní investice, které jsou mnohem stabilnější," říká Doug Kinsey, spolumajitel Artifex Financial Group.

Jak investovat: Ideální portfolio - 1. díl Portfolio: 50 let

7. Věk: 50 let

Investor: Manželský pár s dětmi na VŠ

Je to nepříjemné, ale důchod se blíží. Tomu by mělo odpovídat i složení portfolia. Mělo by být konzervativní, ale stejně jako v předchozím doporučení - nepřežeňte to s dluhopisy.

Pochybnosti o budoucím vývoji firemních dluhopisů a růstu úrokových sazeb vnášejí na trhy hodně nejistoty. Všechny dluhopisy ovšem nejsou špatné, zaměřte se hlavně na ty s krátkou splatností, maximálně 3 roky. Ćást portfolia by měla být zaměřena na alternativní aktiva, jako jsou komodity.

Akcie by neměly v portfoliu zabírat více než polovinu. Část peněz si nechte v hotovosti.

Portfolio: 55 let

8. Věk: 55 let

Investor: Rozvedený rodič, dítě na VŠ

Bez funkčního manželství, a tedy s ochuzeným společným příjmem? Šetřete na penzi. Pokud vaše portfolio nepředvádí takové výkony, jaké si přejete, buďte agresivnější. Dejte část z akcií a dluhopisů do zahraničních fondů a nechte si malou porci v alternativních aktivech.

Za úvahu také stojí investice do fondu, který nakupuje koše různých komodit.

Jak investovat: Ideální portfolio - 3. díl

Zdroj: Smartmoney.com