Včas prodat: Vyhněte se běžné chybě při správě portfolia
|

Včas prodat: Vyhněte se běžné chybě při správě portfolia

Investor, který se zajímá o svá aktiva, čelí mnoha výzvám. Důležité není jen to, kdy který titul koupit, ale také to, kdy se které investice nejefektivněji zbavit. Chleba se láme především ve dvou případech – při vybírání zisků a při snaze minimalizovat ztráty.

Investorská chyba - ilustrační foto

Vyspělý investor nebude prodávat, jen aby něco vydělal, jakmile se jeho portfolio přehoupne do plusu. Na vybírání zisků není nic špatného, ale zcela realisticky – každá investice v zisku skončit nemůže. Je potřeba se rozhodnout, kdy prodat akcie, jejichž cena klesá, aby se předešlo hlubším ztrátám. Je to stejně podstatné jako vybrat zisk ve správnou dobu.

1. Plusy a mínusy prodejte zároveň

Pokud chcete u ziskové pozice zrealizovat zisk (prodat se ziskem), porozhlédněte se v temnějších koutech svého portfolia i po nějaké té ztrátové pozici. Pokud prodáte obě tyto položky (ideálně samozřejmě vyšší zisk a menší ztrátu), zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Zaprvé, uvolníte si větší kapitál na případný další nákup akcií. A zadruhé, ztráta sníží váš celkový zisk, čímž se vysmějete finančnímu úřadu, který zajímají vaše daně.

2. Předem si stanovte prodejní cenu

To se týká jak horní hranice, kdy budete v zisku (target price), tak té spodní, u níž půjde v podstatě o takový psychologický stop-loss. Můžete si také pozici v jednotlivém titulu rozdělit, například při určité úrovni prodat polovinu a druhou nechat ve hře. Můžete použít například i trailing stop (založený na procentuální, ne absolutní změně ceny).

6 začátečnických chyb v investování

3. Neřešte ztráty zbytečně dlouho

Snažte se "jít dál". Nepropadejte beznaději, ztrátu zažil každý, i ten nejslavnější investor. Možná právě to, že velcí hráči umějí včas a bez nervů přiznat prohru, pomáhá držet jejich portfolia celkově v zisku.

Z chybného předchozího nákupu se poučte a nebojte se vrátit zpátky na trh a kupovat něco jiného. Prohra, tedy ztráta, bude bolet vždy, ale nemusí vás zdržet od budoucích zisků.

Klíčové zásady investování

Zdroj: Minyanville.com