Investování: Jak se z toho všeho nezbláznit?
|

Investování: Jak se z toho všeho nezbláznit?

Pokud bychom nahlédli do klientských karet renomovaných psychiatrů na vlastní noze, zjistili bychom, že se část pacientů rekrutuje z míst investování zaslíbených – z burzovního parketu. Rodiče se dětí ptávají, čím chtějí být. Jsou přitom profese, k nimž se lze dopracovat vzděláním, tréninkem nebo servilním přístupem k nadřízeným.

Investování Intradenní obchodování Pravidla a doporučení pro investování
Investování je loterie

Z opačného soudku jsou profese, pro něž jednoduše potřebujete talent. Každý nemůže být Carusem, Schumacherem nebo Buffettem. Dodržováním několika základních pravidel je ovšem možné své investiční šance zvýšit, aniž by bylo nutné případné zisky obratem připisovat na účty nenasytných manipulátorů své duše. Čeho se tedy vyvarovat?

1. chyba: Nezaměňujte štěstí s úspěchem!

Existují dva základní důvody jednorázových slušných výdělků – úspěch a štěstí. Jak se obě kategorie liší? V případě úspěchu se zpětně dopátráte jeho příčin, v případě štěstí nikoli.

Úspěch je cestou z bodu A, kde si vytyčíte cíl a nástroje k jeho dosažení, do bodu B, kde realizujete zisk díky metodám, jež jste si stanovili na startu.

Investorská ješitnost nezná mezí, štěstí tak bývá s nadšením interpretováno jako úspěch. Stává se to obvykle ve fázi všeobecného nadšení z býčího trendu, kdy se tržními génii stávají i babičky na odpočinku. Stejně jako dobré a špatné řidiče od sebe odliší první prudká zatáčka, úspěšné hráče od šťastlivců demarkační čarou obvykle oddělí prudká korekce.

2. chyba: Kašlete na intradenní obchodování

Jste investor, nebo trader? Při příchodu na trh je zodpovězení této otázky zásadní, výsledek klade na váš povahový profil, stabilitu nervové soustavy a schopnost úsudku zcela jiné požadavky. Práce investora je bližší práci analytika, investor je spíše "racionalista". Má se o co opřít v podobě určitých fundamentů, podle nich pak učinit racionálně relativně odůvodnitelné rozhodnutí. Čas počítá spíše v měsících a letech, čímž se do značné míry vyhne tomu, aby jeho kroky ovlivňovaly emoce.

Traderův přístup je přesně opačný – dobré rozhodnutí musí činit doslova z minuty na minutu. A co víc – pro rozhodnutí obvykle chybí jakékoli racionální důvody. Pokud za ně ovšem nebudete považovat zaručené kuchařky amerických garážových traderů, které koupíte se slevou na rohu v trafice. Ačkoli trading nabízí řadu prvoplánových lákadel, dobře si rozmyslete, zda do této rozbouřené řeky vstoupit. Nemusejí to odnést jen vaše nervy, ale i úspory. A to rychle.

Pokračování článku najdete na serveru iPOINT.cz