Klíčové zásady investování
|

Klíčové zásady investování

Warren Buffett vydělal na kapitálových trzích pro sebe a akcionáře Berkshire Hathaway miliardy díky jednomu základnímu pravidlu. "Nikdy nepřijít o peníze!" Zní to možná jednoduše, ale nakonec je to ten zdaleka nejtěžší úkol při investování. Většina investorů dělá rozhodující chyby a přichází o miliardy každý rok.

Analýza trhu - ilustrační foto

Nejčastější omyl

Co se týče teorie investování, každý už zajisté slyšel o poměru výnos/riziko. Ale přiznejme si, kdo v praxi skutečně analyzuje rizika vybrané investice před tím, než se zajímá o její předpokládané výnosy?

Pokud se nejdříve zaměříme na analýzu rizik a nebudeme bezmyšlenkovitě mrhat penězi jen kvůli vidině zisků, zhodnocení investice přijde samo. V dlouhodobém horizontu hodnota akcií vždy sleduje výkonnost firmy. Naproti tomu skutečné ztráty postihující krátkozraké investory nemají podobu jen několikaměsíčního poklesu v ceně akcií (v krátkém období je fluktuace zcela běžným jevem), jedná se o permanentní ztráty.

Doporučení tedy zní: Investujte dlouhodobě do silných společností s kvalitním managementem, když jsou podhodnocené.

Háček je v tom, že je potřeba najít takovou firmu, která splňuje všechna tři kritéria zároveň. Pokud se totiž daří splnit například jen první dvě, investice s největší pravděpodobností zisk nepřinese.

Google

Příkladem toho byl v posledních letech například Google - jistě kvalitní firma, která ovšem na trhu už možná dosáhla příliš vysoké ceny. Ani výborný fundament již proto akcie nežene nahoru žádným raketovým tempem.

Pokud chce investor být úspěšný v dlouhodobém horizontu, musí co nejlépe předvídat všechny neplánované negativní okolnosti, které by mohly nastat, a mít následně na paměti pokles cen akcií, a kupovat pouze za takovou cenu, aby měl rezervu i pro nečekané situace.

Abychom zjistili, jak na to, podívejme se podrobněji na zatím nejziskovější investiční strategii.

Nejdůležitější heslo investora: Bezpečnostní polštář

Pokud vypočítáme vnitřní hodnotu akcie na 20 USD a současná tržní cena je 17 USD za akcii, může se zdát, že je akcie podhodnocená a vhodná k nákupu. Jenomže takovéto bezpečnostní rozpětí je příliš úzké.

Orientační hodnota pro dostatečnou rezervu mnohých investorů se pohybuje okolo 50 %, takový polštář by měl být už postačující i pro případ, že se budeme mýlit v odhadech. V určitých případech je však možné požadovat i o něco menší rezervu.

Vývoj akcií Philip Morris a Sirius XM Radio

Kvalita a zdraví firmy, potenciál růstu - to vše ovlivňuje bezpečnostní rozpětí. Například společnost Philip Morris je jednou z nejsilnějších světových značek, působí celosvětově a roste přiměřeným tempem.

Pohodlná bezpečnostní rezerva pro Philip Morris je tudíž mnohem nižší než například pro Sirius XM Radio. Tato společnost působí sice také jako silný podnik, ale úroveň zadlužení zde může začít působit závažné problémy, které by mohly akciím zabránit v růstu. Proto bude potřeba u Sirius XM Radio počítat s větší rezervou, aby bylo pokryto vyšší riziko případné ztráty kapitálu.

Monitoring

Většina investorů nemá přehled ani o základních fundamentálních hodnotách své vytipované společnosti. To je ale podstatná chyba. Firmy je potřeba sledovat v reálném čase, získávat aktuální informace z médií a čekat s investicí až do okamžiku, kdy bude podhodnocena.

Pokud si navíc zvykneme na tento způsob monitorování investice, máme mnohem větší šanci odhalit její potenciální slabá místa.

Zdroj: fool.com