Barry Ritholtz: Jak se připravit na další černou labuť?
|

Barry Ritholtz: Jak se připravit na další černou labuť?

Zemětřesení, tsunami a atomová krize v Japonsku způsobily, že světový finanční svět na chvilku zavrávoral. Tyto události u řady investorů znovu vyvolaly jednu zásadní otázku: Co by měli v těchto případech dělat a jak by mělo vypadat jejich investiční portfolio? Podle respektovaného investičního bloggera a správce hedgeového fondu Barryho Ritholtze je odpověď vždy stejná: disciplína, dodržení investiční strategie a plán pro případ problémů.

Investování Černé labutě
Barry Ritholtz

Co když investor strategii nemá a neví, jak by měl vypadat jeho "nouzový plán"? Ten totiž musí existovat ještě před událostí, která jeho použití může vyžadovat. Když taková věc přijde, je na plánování již pozdě.

"Na nouzové východy vás posádka letadla upozorňuje před startem, ne až v okamžiku, kdy letadlu upadne křídlo," říká obrazně Barry Ritholtz.

Investor by měl být aktivní a měl by brát věci s nadhledem. Nejlepší je mít plán, v ideálním případě být stále nad věcí, bez emocí a jednat chladně a přemýšlivě. Existují tři faktory, proč s Barrym souhlasit:

 • události typu černá labuť jsou překvapivě časté. Takové "stoleté" záplavy jsou docela často;

 • historie nás naučila, že trhy sice zakolísají, ale pak se vrátí do předchozího trendu. Hlavní investiční změny během této periody, kdy trhy zavrávorají po událostech typu černá labuť, jsou proto většinou špatné;

 • každý investor by měl mít únikovou strategii pro jakoukoli investici, kterou má v portfoliu, bez ohledu na to, co se děje ve světě.

1. Černé labutě

Podle Ritholtze je nemožné odhadnout, kdy přijde další zemětřesení nebo vybouchne atomová elektrárna. A i kdyby to byl na Wall Street někdo schopen predikovat, nechá si to pro sebe a bude se na tom snažit vydělat sám.

Fond "Černá labuť" pro případ, že se celý svět řítí do pekel Událostí typu "černá labuť" bylo v poslední dekádě docela dost. Seznam, který nedávno prezentoval další investiční guru Doug Kass, mluví sám za sebe:

 • 2001: teroristický útok na Světové obchodní centrum a Pentagon

 • 2000 až 2002: 78procentní propad technologického indexu NASDAQ

 • 2004: tsunami v Indonésii (230 000 mrtvých)

 • 2005: hurikán Katrina v New Orleans

 • 2005: zemětřesení v Barmě (140 000 mrtvých)

 • 2008: pád investiční banky Lehman Brothers – vrchol finanční krize

 • 2010: zemětřesení na Haiti (220 000 mrtvých)

 • 2010: ropná katastrofa v Mexickém zálivu

 • 2010: burzovní flash crash na newyorské burze (tisícibodový několikaminutový propad indexu Dow)

 • 2011: vlna nepokojů a revolucí na Blízkém východě a v severní Africe

 • 2011: zemětřesení a tsunami v Japonsku, atomová krize

Seznam dokládá, že se černé labutě nesnášejí na investora jednou za kariéru. Investoři tedy nepotřebují odhadovat, co a kdy se stane další destruktivní událostí. Důležité je chápat, že k nim zkrátka dojde.

Příběh o Černé Labuti

2. Tržní reakce

Měli jsme několik set let na to, abychom viděli dopady externích efektů na obchodování. Externalitami nazývají burzovní pozorovatelé trhu události, které se odehrají mimo obvyklý obchodní cyklus. Z pozorování je patrné, že se trh jen krátkodobě zhoupne, ale pak se vrací do "starých kolejí".

"Útok na Pearl Harbor, zavraždění prezidenta Kennedyho nebo 11. září 2001 – vždy následoval výprodej, pak přišla kratší prudká růstová fáze (rally), a nakonec se trh opětovně vrátil do předchozího trendu," říká Barry Ritholtz.

Právě krátká, prudká "rally", která následovala po výprodeji japonských akcií, je malým připomenutím těchto výše zmíněných událostí. Obava vytváří paniku a trhy se velmi rychle stávají předprodanými, což vytváří prostředí pro silný odraz vzhůru a návrat do normálního obchodování.

3. Úniková investiční strategie

Poslední aspekt záchranného finančního plánu je úniková strategie, která by se měla mít tyto cíle:

- vyhněte se držení akcií, které vám zruinují portfolio;

- vyhněte se obloukem sektorům, které jsou událostí zasaženy;

- vyhněte se burzovním krachům, které srazí tržní cenu akcií na polovinu nebo více.

Když se bavíme o individuálních akciích, nelze držet akcie, které mohou jít "úplně pod vodu". Plán by měl počítat se systémem stop-lossů, tady raději realizovat menší ztrátu než riskovat stoprocentní ztrátu hodnoty pozice.

Sektory při těchto událostech mohou pro portfolio znamenat podobně velkou destruktivní ránu. Příkladem jsou některé banky, telekomunikační nebo technologické společnosti, které v poslední dekádě ztratily i 80 procent své hodnoty. Když k mimořádné události dojde, ani nejlepší jména v odvětví nemusejí zůstat ušetřena.

Slepě se zamiloval a neuměl opustit svoji akcii...

V neposlední řadě musíte být připraveni se vyrovnat s občasnými pády na trhu. Jak ukázalo několik předchozích týdnů, dochází k nim daleko častěji, než si investoři uvědomují. Plán by měl pracovat s předpokladem, že se trhy mohou někdy zkrátka zhroutit.

"Investoři, kteří mají plán vypořádání se s těmito neočekávanými, ale zároveň neodvratnými událostmi na trzích, a navíc mají disciplínu se podle plánu řídit, budou nakonec daleko úspěšnější, než kdyby nebyli takto připraveni," shrnuje svůj návod přípravy na černé tržní labutě Barry Ritholtz.

Katastrofy se dějí každý den. Jsou na to vaše investice připraveny?

Zdroj: BigPicture.com