Hedgeové fondy: Inspirace pro dlouhodobé investování?
|

Hedgeové fondy: Inspirace pro dlouhodobé investování?

Mít přehled o tom, na které tituly se soustřeďuje zájem hedgeových fondů jako klíčových institucionálních hráčů na finančním trhu, může být přínosnou nápovědou pro výběr vlastní více či méně výnosné, avšak zejména dlouhodoběji laděné investice. Má však svá omezení, podobně jako všechny "zpětně hledící" reporty, sledování dosavadní dividendové výnosnosti titulů, největších růstů (minulé výkonnosti) či poklesů (na zajímavé nákupní úrovně?). Kde vzít data, pokud se rozhodneme tuto nápovědu sledovat?

Investování
Investování

Průmysl hedgeových fondů nabral od počátku tisíciletí na objemu zhruba čtyřnásobně. Aktiva pod jejich správou narostla z řádově 540 miliard dolarů v roce 2001 na aktuálně více než dva biliony dolarů. Síla tohoto objemu na finančním trhu vede proto nejen jednotlivce, ale především velké brokerské společnosti ke sledování jejich chování.

Hedgeové fondy patří do popředí vlny institucionálních investorů, zaujímajících tržní pozice před jejich zbytkem a před retailem. Shodne-li se tedy několik největších na analogických pozicích na trhu, stojí za to toto chování sledovat.

Goldman Sachs monitoruje chování více než 700 hedge fondů s aktivy přesahujícími nyní 1,2 bilionu dolarů (tedy cca 60 % "trhu"). Investice fondů sestavují do seznamu "hedge fund VIP positions" s kvartální periodou zveřejňování. Jde o seznam padesátky amerických akcií, které se řadí k nejvíce drženým ze strany desítky nejsilnějších akciových hedgeových fondů.

Na konci roku 2010 první pětku obsadily s uctivým přehledem Apple (79% zastoupení), následován Citigroup (49 %), Microsoftem (48 %), JPMorgan (47 %) a Google s Pfizerem (40 %). Tento report je dostupný dalším institucionálním hráčům trhu (a částečně s mírným zpožděním uvolňován do médií).

Privátní investoři mají skluz 45 dnů

Privátní investoři mohou sledovat chování hedge fondů skrze jejich hlášení americké komisi pro cenné papíry SEC (známé jako 13-Fs). Obvyklé je hlášení 45 dní po konci každého čtvrtletí. O určitém trendu si lze udělat obrázek jejich kvartálním porovnáváním (viz investice Paulson fondů, Sorosových fondů, Warrena Buffetta a dalších).

John Paulson stále nejvíce věří zlatu

Lampert a Soros: Odhalená akciová portfolia dalších investičních celebrit Omezením je nehlášení pozic v oblasti derivátů, tedy opcí, swapů či futures. Zejména neodhalí potenciálně velmi užitečnou informaci o zajišťovacích nástrojích fondů (čím se jistí a proti jakým rizikům). Ne vždy tedy, zejména při napjaté situaci na trhu, toto hlášení poskytne informaci o obou stranách téže mince, tedy o plném obchodu či pozici.

Vyšší volatilita v případě šoku

Povědomí o masivním držení určité akcie hedgeovými fondy může na druhé straně také napomoci při očekávání její vysoké volatility v případě šoků na trhu. Například krize roku 2008 přiměla hedgeové fondy v zájmu vlastní záchrany prodávat akcie ve snaze rychle získat finanční zdroje. Tyto prodeje se tak často týkaly kvalitních a vysoce likvidních titulů.

"Hedge fund VIP positions" tak ve druhé polovině roku 2008 ztratil 41 procent oproti poklesu trhu na úrovni indexu S&P 500 o necelých 30 procent.

Do čela nejsilnějších amerických hedgeových fondů patří Paulson & Co., Soros Fund Management a Baupost Group, doplněny o Appaloosa Management a Persing Square Cap. Management.

Paulson spravuje 35 miliard USD aktiv (trojka trhu v USA) a v roce 2007 dosáhl nejvyšší výnosnosti mezi konkurencí sázkami na pokles trhu hypoték (a nemovitostní trh jako celek). V roce 2008 své protisměrné sázky zopakoval vůči finančnímu sektoru. V úvodu roku 2009 jeho fondy nastoupily do zlata jako zajištění proti inflaci a ztrátě hodnoty dolaru.

Na dně trhu poskytl nouzové investice vybraným finančním institucím (bankám). Jeho stávající investice zahrnují zlatý fond SPRD Gold Trust, AngloGold či akcie Bank of America a Citigroup.

Pokračování článku najdete na serveru Patria.cz