Peter Garnry (Saxo Bank): Favoritem v regionu střední a východní Evropy je Rusko, český trh je atraktivní svými dividendami
|

Peter Garnry (Saxo Bank): Favoritem v regionu střední a východní Evropy je Rusko, český trh je atraktivní svými dividendami

Střední a východní Evropa se líbí. Ekonomiky v regionu překonaly krizi a rostou. Ceny akcií jsou přitom v porovnání s okolními trhy na férových úrovních. Což platí jak o Rusku, tak o menších trzích, jako je pražská burza. Sázka na některý z českých titulů, například na NWR nebo ČEZ, tak nemusí být výstřelem do prázdna, radí akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

ČEZ NWR Eurozóna Rusko Energetika
Peter Garnry

Ekonomiky střední a východní Evropy (CEE) jsou alespoň na pohled od turbulencí v eurozóně izolovány. Dá se čekat, že akcie na těchto trzích neutrpí problémy Řecka a spol.?

Peter Garnry (PG): Většina evropských akciových trhů je poměrně těsně propojena. To platí i pro střední a východní Evropu. Ta je tak na vývoj ve svém okolí citlivá. Proto, pokud Řecko ohlásí restrukturalizaci vládního dluhu, srazí to pravděpodobně akciové trhy eurozóny – a společně s nimi i indexy v regionu CEE. Tomu nelze uniknout.

Otázkou zůstává, zda by k restrukturalizaci po Řecku přistoupily i Portugalsko a Irsko. V tuto chvíli se pozornost pochopitelně soustředí na Řecko, které je na tom nejhůře. Ale zároveň je nutné sledovat Španělsko, to se musí udržet. Jinak by to s eurozónou nevypadalo moc dobře.

Vycházejme z toho, že se Řecko skutečně rozhodne restrukturalizovat dluh. Obecně se čeká, že na to nejvíce doplatí finanční tituly. Bude to platit i ve střední a východní Evropě?

krach Řecka je v cenách už v podstatě zahrnut, je ovšem potřeba sledovat další země - Španělsko, Irsko a Portugalsko; především finanční sektor by mohl mít další problémy

PG: Restrukturalizace řeckého dluhu východoevropské banky přímo tak tvrdě nezasáhne. Mají totiž dostatek kapitálu na to, aby se s tím vyrovnaly. Nicméně, pokud v Řecku nastane skutečný chaos, může tím trpět celý bankovní trh; celý evropský finanční systém by se mohl dostat pod tlak. A to by banky ve střední a východní Evropě mohlo do jisté míry nepřímo poškodit.

líbí se nám region CEE, a to kvůli valuacím; favoritem je jednoznačně Rusko

My však čekáme, že se politici budou snažit udělat, co bude v jejich silách, pro to, aby bylo vše na podobný krok "nachystáno". A že proto restrukturalizace řeckého dluhu – až k ní dojde – nabude mít na trh zásadní vliv. Trh už ji ostatně do cen započítal.

Berme v potaz situaci v eurozóně a další vnější i vnitřní faktory. Které trhy v regionu střední a východní Evropy se vám v tuto chvíli jeví jako nejzajímavější? Na které sázíte?

PG: Nám se líbí region CEE jako takový, a to kvůli valuacím. A také kvůli tomu, že se zemím v tomto regionu vcelku dobře povedlo překonat krizi a nastartovat hospodářský růst. Pokud bych měl vypíchnout jednu zemi, bylo by to Rusko. To je v porovnání s ostatními rozvíjejícími se trhy obrovsky nedoceněné; to platí i v porovnání s ostatními trhy ve východoevropském regionu. Pochopitelně, je tam jistá riziková prémie daná politickým rizikem, ale i tak považujeme Rusko za velmi zajímavé místo.

A co menší trhy v regionu CEE – například Česká republika?

český trh nabízí velice atraktivní dividendy; pro nás jsou zajímavé například energetické tituly - ČEZ a NWR

PG: I Česko se nám líbí. Pokud se podíváme na valuace na českém trhu, a to zejména patnáctky největších titulů, jde podle mého názoru o férové hodnoty; mírně pod evropským průměrem. Což je zajímavé. Prostě proto, že valuace, pokud se bavíme o budoucích ziscích, jsou to nejpodstatnější. Navíc české tituly nabízejí zajímavé dividendy – myslím, že tuto chvíli jde o 5,3 procenta za celý index PX. To je hodně zajímavé.

Máte mezi českými tituly nějaké oblíbence?

PG: ČEZ je zajímavý, protože nabízí stabilní růst, vysoký dividendový výnos a férovou valuaci. To samé platí o NWR. I ta se zdá být atraktivní. Měla vcelku dobré 1. čtvrtletí. Navíc čeká, že za koks bude dostávat v příštích čtvrtletích víc. Zdá se, že jí zákazníci platí více než konkurenci. To je dobrý signál.

inkorporace do Londýna bude pro NWR jednoznačně výhodná, protože vyvolá zájem o titul ze strany velkých investorů

Navíc poptávka po produktech NWR ve střední Evropě roste. Jinými slovy, ČEZ a NWR jsou tituly, na které bychom se zaměřili. I proto, že energetika a suroviny jsou sektory, které se nám obecně libí.

NWR se rozhodla přestěhovat do Londýna. Může to přispět k zájmu investorů, a tím růstu jejích akcií?

PG: Inkorporace ve Spojeném království bude pro tento titul bezpochyby výhodná. Umožní totiž zařazení do indexu FTSE. Trh očekává, že by k tomu mohlo dojít zhruba v září. To bude jistě pozitivní a přispěje to ke zvýšenému zájmu o koupi titulu. Kdykoli je totiž firma zařazena do podobných indexů, životní pojišťovny, penzijní fondy a asset management společnosti ji prostě musejí koupit. Proto je možné v důsledku očekávaného zařazení, respektive v důsledku inkorporace očekávat jistý tlak na růst ceny NWR. Určitě.