Kašlete na stádo a sázejte proti investorům do ETF
|

Kašlete na stádo a sázejte proti investorům do ETF

Investoři do burzovně obchodovaných fondů (ETF) často prováhají důležité obraty trendů. Někdy jsou jejich obchody dokonce přímým kontraindikátorem dalších tržních pohybů. Tvrdí to analýza společnosti TrimTabs.

Investování ETF
Sázky - ilustrační foto

TrimTabs tvrdí, že zhruba měsíc poté, kdy ETF zaznamenají růst objemu investovaných peněz, mají akcie tendenci oslabovat. A platí to i naopak - akcie rostou, když ubývá investorů do ETF.

Silné "short" pozice v ETF rovněž signalizují růst akciových trhů.

"Mezi měsíčním objemem prostředků v ETF a výnosem indexu S&P 500 o měsíc později je v průměru 21,4% negativní korelace. V období dvou měsíců již vzrůstá na 45,6 %, během tří měsíců dokonce na 52,4 %," píše se v reportu.

Pro investory do ETF to může být poměrně alarmující zjištění. Buď zkrátka nerozumějí trhu, nebo jde o výsledek "práce" hedgeových fondů.

"ETF jsou často obchodovány drobnými investory, kteří se snaží obchodovat denně. Takoví investoři mají nejhorší informace a nejvíce podléhají svým emocím," upozorňuje společnost TrimTabs. Takoví investoři jsou nejvíce náchylní ke ztrátám na akciovém trhu.

Užitečná pravidla pro nováčky mezi daytradery Druhé vysvětlení vychází z toho, že hedgeové fondy využívají ETF ve chvíli, kdy na trhu chybí likvidita. Hedgeoví manažeři byli během kreditní krize nuceni zavírat jednotlivé akciové pozice, místo nichž nakupovali právě akciové ETF.

V době růstu akciového trhu v roce 2009, kdy zároveň dorazily "nové peníze", hedgeové fondy naopak akciové burzovně obchodované fondy vyprodávaly.

Objem peněz v ETF vs. výnos indexu S&P 500

V každém případě se vyplatí sledovat množství peněz investovaných do ETF. A zkusit se podle toho zařídit, alespoň s částí peněz určených k investování.

O investicích do ETF čtěte ve speciální rubrice

Zdroj: TrimTabs