Stanovte si jasné mantinely, jinak se do investování zamotáte jako do pavoučí sítě
|

Stanovte si jasné mantinely, jinak se do investování zamotáte jako do pavoučí sítě

Investování je stejné jako život sám. Co platí doma, může platit v investování. A stejně jako v životě, i v investování potřebujeme rámec, kterého se držíme. Do domácích pravidel vám mluvit nebudu, pro mě za mě si třeba pište esemesky z obýváku do kuchyně, ale pár investičních pravidel nezaškodí nikomu.

Investování Pravidla a doporučení pro investování
Investování má pravidla - ilustrační foto

Pat Dorsey, autor knihy The Five Rules for Successful Stock Investing, tvrdí, že než začnete investovat, potřebujete mít určitý rámec, o nějž se opíráte v investičním rozhodování. Bez něj je snadné propadnout davovému šílenství.

Investování: Nepropadněte davovému šílenství!

Základem investičního rámce je sada investičních principů. Každému může vyhovovat něco jiného, například podle investičního profilu.

Takový rámec může vypadat například následovně:

Domácí úkoly - před každým investičním rozhodnutím si dejte práci s důkladnou rešerší a analýzou.

Chtějte ochranu - ujistěte se. že má vámi sledovaná firma udržitelnou konkurenční výhodu.

Rezerva pro případ chyby - žádejte bezpečí; přeloženo do investorského jazyka - kupujte akcie, jež jsou levnější než jejich férová cena (fair value).

Přesvědčení - nikdy neinvestujte, pokud nejste naprosto přesvědčeni o správnosti investice.

Umět prodat - stanovte si cenu, při které investici prodáte (cílovou cenu u zisku, stop-loss v případě ztráty), a dodržte ji!

Základní principy investování? Žádná věda Uvedené principy vás nemohou zklamat. Pokud investiční záměr nesplňuje tyto podmínky, jen těžko může patřit do spolehlivého, zodpovědně poskládaného portfolia.

Každý někdy rád porušujeme pravidla. Přesto si dejte čas a stanovte si svůj investiční rámec. A nalepte si ho na okraj monitoru, případně na zeď ve své kanceláři.

Budete jej tak mít před očima vždy, když na vás na webu nebo z televize "vybafne" nějaký "zaručený investiční tip".

Pravidla pro život a investování aneb břemeno těžkne časem

A pokud si naopak myslíte, že jsou investiční pravidla k ničemu, budiž. Jde jen o to, jak to přesně myslíte. Pokud nedáte na CIZÍ pravidla, ale na vlastní ROZUM, možná se pobavíte tímto článkem:

Kašlete na pravidla. Mohou zruinovat vaše investice!

Zdroj: Oldschoolvalue.com