Čína je největším trhem s uměním na světě. Poprvé v historii
|

Čína je největším trhem s uměním na světě. Poprvé v historii

Výdělky z čínských aukcí umění se v roce 2010 zdvojnásobily a čínský trh překonal americký o 27 %. Je tak největším aukčním trhem s uměním na světě. Potvrzují to údaje francouzského regulátora trhu Conseil des Ventes Volontaires.

Čína Investice Umění
Umění - ilustrační foto

Loni se tržby na čínských aukcích (včetně Hongkongu) zvýšily o 137 % na 7,6 miliardy eur (10,8 miliardy dolarů). Čína tak představuje 34,3 % celosvětového trhu s uměním, v roce 2009 to bylo pouze 24,2 %.

"V roce 2004 Čína předstihla Francii, předloni Británii, a nakonec loni i Spojené státy," uvádí Pierre Capelle z pařížské konzultantské společnosti Noeo Conseil.

Ve Spojených státech se loni prodalo umění za 8,5 miliardy dolarů.

V Číně přibývá bohatých raketovým tempem, proto je i větší zájem o alternativní "in" investice. I místní aukce ovšem musely zpřísnit pravidla, protože například loni vydražená váza za 83 milionů dolarů nebyla nikdy zaplacena.

Číňané skupují umění. Přijde kolaps ekonomiky?

Globální trh s uměním vzrostl v roce 2010 o 66 %, což dokazuje, že se investice do umění staly jednou z oblíbených alternativ pro nejistá období.

Zájem o umění potvrdily i aukce v Londýně tento týden, kdy investoři utratili zhruba 10 miliard korun, což byl třetí největší výdělek za týden v historii světových aukcí. Zájem byl především o Picassovy obrazy.

Zdroj: Auction Central News