Investování: Kašlete na tržní mýty a obchodujte rozumem
|

Investování: Kašlete na tržní mýty a obchodujte rozumem

Investovat podle hvězdiček a palců v investičně zaměřených médiích se vyplatí jen málokdy. Investiční manažer a komentátor Ken Fisher to dobře ví, dokonce o tom napsal knihu Debunkery: Learn It, Do It and Profit from It - Seeing Through Wall Street's Money-Killing Myths. Ano, řada mýtů skutečně dokáže doslova zabít vaše peníze. Podívejme se na některé nejběžnější a pokusme se je s Kenem Fisherem vyvrátit.

Obchodování Burzovní almanach Psychologie Investování Pravidla a doporučení pro investování
sell

1. Sell in May (and go away)

"Sell in May and go away" vyjadřuje přesvědčení a "dlouholetou pravdu", že období od května do listopadu není pro akcie příznivé. Ovšem vždy je to trochu hra se vztažnou soustavou.

Fisher upozorňuje na již méně citovaný fakt, že od roku 1925 do roku 2009 byly červen, červenec a srpen nejlepšími po sobě následujícími měsíci pro akcie s průměrným výnosem 4,51 %.

2. Dluhopisy jsou bezpečnější než akcie

Lidé věří, že s dluhopisy vyzrají na krátkodobou volatilitu, protože jsou nakupovány za fixní cenu.

Podle Fishera ovšem není znakem bezpečí to, když investoři v dlouhém horizontu nechají své peníze vydělat jen tolik, kolik vynášejí dluhopisy. Akcie jsou v dlouhodobém chápání výnosnější investicí, a právě v dlouhodobosti tkví bezpečnost investice do nich.

Průměrný výnos akcií byl v "klouzavých" 20letých obdobích 909 %, dluhopisů jen 247 %. Navíc ve "dvacetiletkách", kdy se dařilo více dluhopisům než akciím, byl poměr pouze 262 % ku 239 %.

Dlouhodobý investor se dívá na grafy jinak Spánek u počítače

3. Odpočatí investoři jsou úspěšnější

Dlouhé noci strávené u monitoru možná pomohou k okamžitým ziskům (někdy), investoři ovšem i v tomto případě zapomínají na volatilitu.

Podle Fishera by měli lidé spíše usilovat o dlouhodobé výsledky než o krátkodobé přežití.

4. Dejte na svůj instinkt

Podle Fishera je to tak, že ti, kdo dají na své pocity a vydělají na tom, rychle zapomínají na případy, kdy tomu bylo naopak. Aktivní stáří - ilustrační foto

5. Investujte podle věku

Tak snadné to není. Často používaná pomůcka říká, že máte v okamžiku narození držet 100 % akcií. lépe řečeno třeba ve 25 letech držet 75 % akcií.

Ale investování nemůže vycházet z podobných pouček. Každý má jiné finanční požadavky, potřeby, chuť riskovat, potřebu likvidity investic a podobně. Zkrátka investiční profil. Fisher zmiňuje především trojlístek časový rámec-očekávaný výnos-finanční požadavky na život.

6. Ochrana kapitálu a růst zároveň

Fisher tento mýtus vyvrací na příkladu amerických státních dluhopisů. Jejich výnos okolo 3 % aktuálně tak tak porazí inflaci. Kdo chce růst, musí riskovat. P/E ratio

7. Nízké P/E znamená malé riziko

Nízký poměr ceny akcie k zisku na akcii (P/E) není vyjádřením nízkého rizika investice do akcie. Neplatí to ani o trhu jako celku.

Ukažme si důkaz pravým opakem. Index S&P 500 na konci roku 2008 vykazoval P/E 60,7. Kdo tehdy vnímal toto "ocenění" jako znamení rizika, nejspíš se akcií zbavil a minula ho akciová rally, která začala hned v březnu 2009.

8. Jeden medvěd sežere všechno živé

Kdo se lekne medvědího trhu, nejspíš nedokáže nic napravit v dalším období. Každý medvědí trh je dříve nebo později vystřídán "býčími rohy", upozorňuje Fisher. Znovu proto vyzývá ke sledování dlouhodobých investičních cílů.

Jak zajistit portfolio v nejisté době pro případ další "černé labutě"?