Investování: Porazit trh dlouhodobě prakticky nejde aneb trocha statistiky pro masy
|

Investování: Porazit trh dlouhodobě prakticky nejde aneb trocha statistiky pro masy

Pro ty, kdo by snad pochybovali o názvu článku, jsme přichystali několik čísel a poznámek (ano, z kontextu zcela vytržených), která vycházejí ze statistik CRSP (Center for Research in Security Prices), která mapuje ceny akcií od 1. ledna 1926 do konce roku 2010. Než začnete číst, tak vězte, že není úplně nemožné trh porazit, ale je vždy potřeba mít realistická očekávání. Porazit trh tak vyžaduje kromě štěstí také velkou snahu, inteligenci a zodpovědnost.

Trh Světové akcie Investování Časování trhu
Chcete porazit trh? Hodně štěstí!
  • Zapomeňte na dlouhodobé roční výnosy přes 20 %, pokud tedy věříte skoro 90leté historii a jejímu alespoň omezenému významu pro odhad budoucího vývoje.

  • Pokud by investor nakoupil akcie v roce 1926 a zhodnocoval portfolio alespoň o 31,5 % ročně, měl by ke konci roku portfolio odpovídající více než polovině celého amerického akciového trhu.

  • Pokud by se mu podařilo ročně vydělávat přes 33 % (skoro žádný rozdíl, viďte?), vlastnil by v současnosti celý americký akciový trh.

  • Při 40% a vyšším zhodnocení by se stal majitelem celého trhu za zhruba 60 let - to už je docela slušný "polštářek" na penzi, co říkáte?

  • Zdánlivě "reálný" výnos 21,5 % by znamenal, že by investor vlastnil ke konci roku 2010 0,6221 % trhu. Při celkovém objemu 16,4 bilionu USD ke konci roku 2010 by to byl majetek okolo 102 miliard USD.

  • Warren Buffett a několik málo dalších investorů bylo během kariéry schopno delší dobu zhodnocovat o 20 % ročně. A právě Buffett a někteří další jsou stabilně mezi nejbohatšími lidmi na světě.

Kup a drž: Mrtvá investiční strategie?

Zdroj: Pragmatic Capitalism