Sebevražd během krize přibylo. V Řecku a Irsku o více než 10 %
|

Sebevražd během krize přibylo. V Řecku a Irsku o více než 10 %

Dopad ekonomické krize na lidskou psychiku je důvěrně známou záležitostí. Podle aktuálních údajů například v některých oblastech Velké Británie vzrostl počet sebevražd až o 29 %. Těch, kteří si sáhli na život, přibylo i v některých z nejvíce postižených zemí eurozóny - v Řecku a v Irsku.

Krize Řecko PIIGS Irsko
Sebevražda - ilustrační foto

Začněme od píky, například v Británii: V roce 2008, tedy v roce pádu banky Lehman Brothers, si ve Spojeném království vzalo život 5 706 lidí, což bylo o 6 % více než v roce 2007. O rok později to bylo 5 675 lidí.

Podle údajů medicínského časopisu Lancet se počet sebevražd mezi pracujícími Brity zvýšil v roce 2008 dokonce o 10 % a zůstal vyšší i o rok později. Nejvíce (o 29 %) vzrostl počet sebevražd v regionu West Midlands, kde se ve stejné době zvýšila míra nezaměstnanosti o 4,7 procentního bodu.

Aktuálně zveřejněná studie vědců z Cambridge, z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny a z Kalifornské univerzity prokázala, že nejrychleji roste počet sebevražd v zemích, které krize zasáhla nejvíce - v Řecku a v Irsku.

V Řecku se mezi lety 2007 a 2009 zvýšil počet sebevražd o 17 %, v Irsku ve stejném období o 13 %.

Roste také počet těch, kteří v důsledku ekonomické krize, především kvůli ztrátě zaměstnání, potřebují pomoc psychologů. "Tam, kde existují podpůrné programy, fungují rekvalifikace a podobně, jsou dopady ztráty zaměstnání na psychické zdraví - včetně pokusů o sebevraždu - menší," upozorňují experti.

Například v Rakousku se v době, kdy kvůli ekonomickému zpomalení rostla nezaměstnanost, snížil počet sebevražd. Právě Rakousko má velice propracovanou síť sociální pomoci.

Právě zvládnutí sociální pomoci je tak jedním ze zásadních témat ve všech zemích, které jsou nuceny přijímat, nebo "dobrovolně" přijímají úsporná opatření.

Chcete blahobyt? Tak pozor, ať se kvůli němu nezabijete!