Bude QE3? Bernanke je jako Natalie Portman, taková schozofrenní černá labuť
|

Bude QE3? Bernanke je jako Natalie Portman, taková schozofrenní černá labuť

Druhá fáze kvantitativního uvolňování ze strany Fedu je za námi. Ve čtvrtek 30. června v 11 hodin newyorského času americká centrální banka naposledy nakupovala dluhopisy, aby tak nalila do ekonomiky další dolary. Bernanke přitom v uplynulých týdnech popřel další uvolňování a potvrdil nízké sazby, ale "v případě potřeby" prý povede Fed znovu do boje za ekonomické oživení. Investorům se z toho už možná točí hlava.

Ben Bernanke Světové akcie Kvantitativní uvolňování
Bernanke je černá labuť

"On je jako Natalie Portman ve filmu Černá labuť. Nikdy nevíte, s jakou náladou se probudí," dalo by se vyjádřit mínění většiny investorů.

V uplynulém týdnu akciovým trhům výrazně pomohlo přijetí úsporných opatření v Řecku, ovšem Fed se jistě brzy dostane znovu na titulní stránky novin. Ben se o to postará.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Inflace se šéf Fedu nebojí, jak vyplývá z jeho komentářů. Levné peníze na trhu byly přitom v posledních dvou letech motorem americké akciové rally a oživení ekonomiky. To v posledních měsících znatelně zpomalilo.

Jestřábí (přísnější) pohled - konec tištění dolarů - se tluče s Bernankeho představou "dlouhého období extrémně nízkých sazeb".

Schizofrenii drahého Bena indikují i jeho slova o možné třetí vlně kvantitativního uvolňování (QE3). "Fed QE3 neplánuje, ...., ale jde o jeden z možných scénářů, pokud bude podložen daty." Tak pevnou ruku a jasnou mysl nad sebou americká monetární politika dlouho neměla, jen co je pravda.

Názory na další vývoj americké ekonomiky se různí. Trhy budou především sledovat jednání o navýšení dluhového stropu. Pokud ovšem "data" zavolají Bena na pomoc, pravděpodobnost QE3 poroste rychlostí labutích piruet Natalie Portman.

QE3 bude, protože je Bernanke ješita!

Zdroj: Business Insider