Nová investiční strategie: Příprava na konec světa
|

Nová investiční strategie: Příprava na konec světa

Řecko se díky schválení drastického úsporného balíčku dostalo na chvíli od okraje dluhové propasti. Evropská dluhová krize však pokračuje. Investoři jsou vzhledem k evropským trhům čím dál skeptičtější a řada odborníků varuje před ekonomickým armagedonem.

Investiční portfolio Krize Diverzifikace investic
Protesty

Od propuknutí finanční krize dokázalo mnoho investorů profitovat na postupném oživení na trzích. Události z minulých měsíců ovšem naznačují, že bychom se měli připravit na nejhorší.

"Naši klienti se najednou začali uvědomovat, že oživení na trzích není tak rychlé a že nás možná čekají další problémy. Je proto dobré se proti dalším propadům chránit," říká Ahmed Fattouh, ředitel Baron Group Holdings.

To by neměl být podle odborníků problém. Investoři se během posledních desetiletí naučili, jak se chránit proti ekonomickým krachům. Diverzifikace, tedy rozdělení peněz mezi akcie, dluhopisy, měny a komodity, pomáhá lidem minimalizovat riziko.

Diverzifikace? OK, a?

Poslední finanční krize však ukázala, že ani tato ochrana nestačí.

"V posledních letech jsme viděli dva akciové propady, které připravily řadu investorů o životní úspory. Současná generace investorů by měla být mnohem opatrnější a více předvídat," říká Zvi Bodie, profesor financí na Boston University School of Management.

Právníci z Wall Street se svěřili, že se na ně v posledních týdnech obrací velké množství klientů, kteří žádají o vytvoření nových fondů, které by je měly ochránit proti ekonomickým propadům. Například banka Goldman Sachs tak začala připravovat doslova neprůstřelné produkty pro obchodování.

Taková ochrana ovšem není zadarmo. Navíc řada odborníků namítá, že produkty proti těm nejprudším propadům mohou být nebezpečné. Investory chrání v podstatě jen proti absolutním krachům. Ovšem jsou bezcenné v případě "čekání" na katastrofu.

Jak zajistit portfolio v nejisté době pro případ další "černé labutě"? "Věřím, že nejlepším způsobem ochrany proti narůstajícímu riziku je zbavení se některých aktiv v portfoliu. Ne přidávat další peníze, i když je to do fondů, které by měly chránit proti propadům," dodává Ken Grant, prezident a zakladatel Risk Resources.

Jak tedy fungují produkty, které mají investory ochránit?

Vezměme si například, že by zkolabovala čínská ekonomika, tedy aktuálně velmi nepravděpodobný scénář. Zatímco většina investorů nevlastní čínské akcie, nemovitosti nebo měnu, obava z toho, že se krize rozšíří do celého světa, zatemňuje mysl všem. Jak ovšem akciové trhy padají, rizikové produkty rostou. Ovšem pouze v době propadů. Pokud se investoři rozhodnou vložit své peníze do těchto fondů v době, kdy trhy rostou, každý den tyto fondy ztrácí.

Podle odborníků je tak investování do podobných fondů bláznovství. Ano, můžete si říct, že jste investovali chytře a chráníte své peníze, ale téměř 100procentně na tom proděláte. Je proto lepší rozprostřít investiční riziko do většiny aktiv.

Zdroj: New York Times