Jak přetrpět masivní výprodeje
|

Jak přetrpět masivní výprodeje

Americká ekonomika má mnoho problémů. Nezaměstnanost sice vykazovala určitý pokles, ale stále je příliš vysoká. To samé platí o spotřebitelské důvěře a maloobchodních tržbách. Investoři se ale pomalu začínají odklánět od problémů Spojených států a jejich oči jsou upřené na Evropu. Krize eurozóny totiž nebere konce a začíná ovlivňovat trhy čím dál tím víc.

Investice Zlato
Investorská chyba - ilustrační foto

Investoři byli v posledních týdnech opravdu nervózní. Bylo to vidět po celém světě a i ve Spojených státech odepisovaly indexy několik dní po sobě. Pro obyčejné lidi v USA to je zdrcující pohled. Americká investorská obec je obrovská a hodně lidí se bálo o své důchody a celoživotní úspory.

Podle mnoha odborníků se ale není třeba bát.

"Stačí se podívat na výkon akciového trhu v průběhu posledních 100 let - recese, deprese, války, bubliny a podobně. Trh má ale tu schopnost, že se vždy zotaví," říká Ernest Burley Jr., majitel pojišťovny Burley.

Hitparáda největších světových propadů na burze

Přes všechny rady a doporučení zkušených investorů jsou to stále vaše peníze, které dáváte v sázku. Pokud ale v průběhu propadů ztratí na hodnotě, co můžete dělat? Vyinkasovat zbytek peněz, který vám zbyl v portfoliu, nebo čekat, až se trhy zotaví.

Pokud budete potřebovat peníze v blízké budoucnosti na běžné výdaje, nezbývá vám zřejmě nic jiného, než peníze vybrat, ale smiřte se s tím, že jste obchodovali se ztrátou. A v mnoha případech ne s malou. Investoři by měli mít na paměti, že i po drastických propadech se indexy vrací na své nejsilnější hodnoty. Stejně jako tomu bylo po útocích na New York a další cíle v roce 2001. Tehdy klesl index Dow Jones na 1370 bodů, ale do třech měsíců se zotavil.

Tato fakta o akciovém trhu mohou přinést uklidnění investorům, kteří investují pouze do akcií. Pravidla investování ale říkají diverzifikovat, a proto by chytří investoři měli mít uložené peníze i v jiných aktivech.

Hlavně pak ve zlatu, které díky tomu, že je mezi investory bráno jako bezpečný přístav, vyšplhalo v tomto roce až na 1778 dolarů. Podle mnoha analytiků ale není na nákup zlata pozdě, jak by se podle jeho ceny zdálo. Někteří dokonce odhadují, že růstový potenciál zlato stále má a mohlo by se dostat až na 2400 dolarů za trojskou unci.

Zdroj: Washington Post