Robert Carnell (ING): Je čas vrátit se ke kořenům - ke zlatu!
|

Robert Carnell (ING): Je čas vrátit se ke kořenům - ke zlatu!

Americké dluhopisy nabízejí falešný pocit bezpečí. Nad papírovými penězi se vznášejí otazníky. A vývoj na akciových trzích prostě nedává smysl. Zlaté cihly jsou nejen proto v tuto chvíli tou správnou volbu. Ve svém mikropohledu na současné tržní turbulence to Investičnímu webu řekl hlavní makroekonom londýnské pobočky ING Rob Carnell.

Americká ekonomika Státní dluhopisy Zlato
Rob Carnell

Pád, chvilková stabilizace, a opětovný sešup. Tak vypadalo posledních 14 dnů. Názory akciových analytiků na to, co nás čeká dál, se liší jako noc a den. Jak to vidí makroekonom?

Tak mě vždycky překvapí, když akcie udělají to, co mají ve zvyku dělat. Přijde mi totiž, že jejich pohyb často není podpořen tím, na co se zaměřuji – tedy makroekonomickými fundamenty. Akcie si žijí svým životem, který z makra vychází, ale který na něm může být nezávislý. Například s nimi, pochopitelně, hodně hýbe politika. Anebo například ten současný strach, který trhy ovládá. To je něco, co nemůžu přenést do grafu; něco, co nelze předpovědět. Přitom když se to objeví, způsobí to většinou velké výkyvy.

Je to jenom politika, respektive obavy z toho, co politici udělají, anebo neudělají. Co podle vás způsobuje ty současné obrovské turbulence na akciových trzích?

Stále častěji se v této souvislosti mluví i o počítači řízeném obchodování. Když se totiž objeví nějaká nepříliš dobrá zpráva, tak tyto výkonné "krabice zaparkované v blízkosti obchodních parketů" mohou prohloubit pád. Alespoň, pokud je na trzích taková situace, jaká na nich teď je. Ano, myslím si, že přispívají k extrémní volatilitě. Trhy většinou rostou pomalu, sešup je ale vždy rychlý. A já si myslím, že počítači řízené obchodování k tomu přispívá. Proto by se na něj politici mohli zaměřit. Pokud tedy chtějí trhy trochu uklidnit.

7 důvodů, proč se trhy potýkají s tak velkou volatilitou Akciové trhy tedy považujete za, řekněme, iracionální. Neplatí to ale – alespoň v poslední době – i o dalších trzích? Nehýbou i jimi teď politika a fámy více než fundamenty?

Tak to je pravda. Do značné míry. Pokud se ale zaměříte na volatilitu na těchto trzích, tak zjistíte, že je tam ten rozpor mezi trhem a fundamenty méně průkazný. Třeba americké dluhopisy. Jistě, přišly o svou známku kvality. Ale i tak jsou považovány za nejbezpečnější na světě – o čemž já silně pochybuji. Jejich výnosy na konci týdne padly pod 2 procenta. A trh od Fedu nic nečeká – vedení Fedu řeklo, že sazby nezvýší až do poloviny roku 2013. Trh to pak v podstatě započítal až do konce roku 2013. To je jeho optikou celá věčnost. Jinými slovy, žádné utahování se nečeká. Ale i tak v tom je možné najít jistý smysl.

Říkáte jistý smysl. To znamená, že tam vidíte jisté rozpory...

Skutečný výnos z dluhopisů je plus mínus na nule. Nepřijde mi to jako úplně smysluplné. Znamená to totiž, že by se růst během příštích deseti let v Americe měl pohybovat kolem nuly. Přitom jde o ekonomiku, která roste ročně o procento i tehdy, když nikdo nebohatne. Jen proto, že se zvyšuje počet obyvatel. Trh proto říká – pokud se růst populace nezmění – že každý zchudne každoročně o procento. A to z mého pohledu nedává moc smysl. Americká ekonomika pořád roste. Situace na trhu práce se lepší. Maloobchodní tržby rostou. Průmyslová produkce je v černých číslech – není to moc dobré, ale je zkrátka "v černých". Je tu spousta dobrých zpráv. Jistě, ne skvělých, ale vcelku dobrých.

Na rozdíl od mnohých škarohlídů predikujících výrazné ochlazení, anebo i recesi si tedy myslíte, že na tom Amerika není tak špatně, jak se teď alespoň na pohled může zdát?

Kdyby akciové trhy nedělaly to, co dělají – a kdyby ve čtvrtek nepřišlo to naprosto katastrofální čtení filadelfského Fedu, které je ale jen regionální – tak bychom asi říkali: ono to nevypadá zase tak špatně. Jistě, možná, že nám ony regionální indikátory říkají něco hodně důležitého. Možná, že se příští měsíc dozvíme, že to, co zažíváme, je volný pád. Ale než se něco podobného potvrdí, tak budu i nadále mírně optimistický. A budu doufat, že trhy začnou brát trochu víc v potaz zdravý rozum a trochu víc od sebe věci odlišovat.

Zlatý nuget

...odlišovat například i to, že je něco jiného důvěra ve stabilitu amerických dluhopisů a něco jiného jejich skutečná, fundamenty podepřená pozice, jak jste naznačil?

Proč myslíte, že říkám, že nejsou americké dluhopisy až tak bezpečným přístavem? Tou nejjednodušší odpovědí je: deficity a úrovně amerického dluhu nejsou udržitelné. Tedy, nejsou udržitelné, pokud se země bude držet rozpočtových plánů, na kterých se nedávno Demokraté a Republikáni shodli. Podle našich odhadů jsou totiž dohodnuté škrty o dva biliony menší, než by bylo potřeba. A to teď platí dvojnásob. Obama se totiž nechal slyšet, že hodlá prodloužit daňové odpustky na mzdy, které se zavedly na počátku roku. To sice může dávat smysl ze striktně makro pohledu – může to trhu práce dodat jistý pozitivní impuls – ale rozhodně to nepřispěje k tomu, aby se poměr dluhu k HDP nadále nezvyšoval.

Podle vás je tedy možné, že se americký dluh vymkne kontrole?

Už teď je veřejný dluh na úrovni 70 procent. A to se za současných podmínek nezlepší. Naopak, v roce 2021 se zadlužení dostane na 95 a možná až na 100 procent. A stále bude růst. Což mě rozhodně nepřesvědčuje o tom, že bych měl kupovat americké dluhopisy. Víte, já se obávám, že američtí politici nezvládnou najít společnou řeč. A přitom je třeba najít rychlé řešení současné situace. Jakmile se totiž dluh dostane k nějakým 90 procentům, věci začnou být hodně problematické. Trhy vás totiž začnou hodně tvrdě trestat.

Co tedy nakupovat? Jak to vidí makroekonom?

To, co podle mě dává v tuto chvíli smysl, je investice do hezké, blyštivé, žluté verze dolaru. Té se říká zlato. Popravdě, ne vždy jsem tomu věřil. Ale v poslední době mám čím dál tím větší pochybnosti o papírových penězích, jejichž hodnotu někdo zaštiťuje svým slibem. V Británii je na librách řečeno, "slibuji, že majiteli zaplatím"; v Americe vám pak dolar radí, ať věříte Bohu. A to já nechci – já se nechci spoléhat na to, že mé bohatství ochrání Bůh. Já chci něco, o čem jsem přesvědčen, že budu moci směnit. A proto říkám: zlato!

08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika