Robert Carnell (ING): Je čas vrátit se ke kořenům - ke zlatu!
|

Robert Carnell (ING): Je čas vrátit se ke kořenům - ke zlatu!

Americké dluhopisy nabízejí falešný pocit bezpečí. Nad papírovými penězi se vznášejí otazníky. A vývoj na akciových trzích prostě nedává smysl. Zlaté cihly jsou nejen proto v tuto chvíli tou správnou volbu. Ve svém mikropohledu na současné tržní turbulence to Investičnímu webu řekl hlavní makroekonom londýnské pobočky ING Rob Carnell.

Americká ekonomika Státní dluhopisy Zlato
Rob Carnell

Pád, chvilková stabilizace, a opětovný sešup. Tak vypadalo posledních 14 dnů. Názory akciových analytiků na to, co nás čeká dál, se liší jako noc a den. Jak to vidí makroekonom?

Tak mě vždycky překvapí, když akcie udělají to, co mají ve zvyku dělat. Přijde mi totiž, že jejich pohyb často není podpořen tím, na co se zaměřuji – tedy makroekonomickými fundamenty. Akcie si žijí svým životem, který z makra vychází, ale který na něm může být nezávislý. Například s nimi, pochopitelně, hodně hýbe politika. Anebo například ten současný strach, který trhy ovládá. To je něco, co nemůžu přenést do grafu; něco, co nelze předpovědět. Přitom když se to objeví, způsobí to většinou velké výkyvy.

Je to jenom politika, respektive obavy z toho, co politici udělají, anebo neudělají. Co podle vás způsobuje ty současné obrovské turbulence na akciových trzích?

Stále častěji se v této souvislosti mluví i o počítači řízeném obchodování. Když se totiž objeví nějaká nepříliš dobrá zpráva, tak tyto výkonné "krabice zaparkované v blízkosti obchodních parketů" mohou prohloubit pád. Alespoň, pokud je na trzích taková situace, jaká na nich teď je. Ano, myslím si, že přispívají k extrémní volatilitě. Trhy většinou rostou pomalu, sešup je ale vždy rychlý. A já si myslím, že počítači řízené obchodování k tomu přispívá. Proto by se na něj politici mohli zaměřit. Pokud tedy chtějí trhy trochu uklidnit.

7 důvodů, proč se trhy potýkají s tak velkou volatilitou Akciové trhy tedy považujete za, řekněme, iracionální. Neplatí to ale – alespoň v poslední době – i o dalších trzích? Nehýbou i jimi teď politika a fámy více než fundamenty?

Tak to je pravda. Do značné míry. Pokud se ale zaměříte na volatilitu na těchto trzích, tak zjistíte, že je tam ten rozpor mezi trhem a fundamenty méně průkazný. Třeba americké dluhopisy. Jistě, přišly o svou známku kvality. Ale i tak jsou považovány za nejbezpečnější na světě – o čemž já silně pochybuji. Jejich výnosy na konci týdne padly pod 2 procenta. A trh od Fedu nic nečeká – vedení Fedu řeklo, že sazby nezvýší až do poloviny roku 2013. Trh to pak v podstatě započítal až do konce roku 2013. To je jeho optikou celá věčnost. Jinými slovy, žádné utahování se nečeká. Ale i tak v tom je možné najít jistý smysl.

Říkáte jistý smysl. To znamená, že tam vidíte jisté rozpory...

Skutečný výnos z dluhopisů je plus mínus na nule. Nepřijde mi to jako úplně smysluplné. Znamená to totiž, že by se růst během příštích deseti let v Americe měl pohybovat kolem nuly. Přitom jde o ekonomiku, která roste ročně o procento i tehdy, když nikdo nebohatne. Jen proto, že se zvyšuje počet obyvatel. Trh proto říká – pokud se růst populace nezmění – že každý zchudne každoročně o procento. A to z mého pohledu nedává moc smysl. Americká ekonomika pořád roste. Situace na trhu práce se lepší. Maloobchodní tržby rostou. Průmyslová produkce je v černých číslech – není to moc dobré, ale je zkrátka "v černých". Je tu spousta dobrých zpráv. Jistě, ne skvělých, ale vcelku dobrých.

Na rozdíl od mnohých škarohlídů predikujících výrazné ochlazení, anebo i recesi si tedy myslíte, že na tom Amerika není tak špatně, jak se teď alespoň na pohled může zdát?

Kdyby akciové trhy nedělaly to, co dělají – a kdyby ve čtvrtek nepřišlo to naprosto katastrofální čtení filadelfského Fedu, které je ale jen regionální – tak bychom asi říkali: ono to nevypadá zase tak špatně. Jistě, možná, že nám ony regionální indikátory říkají něco hodně důležitého. Možná, že se příští měsíc dozvíme, že to, co zažíváme, je volný pád. Ale než se něco podobného potvrdí, tak budu i nadále mírně optimistický. A budu doufat, že trhy začnou brát trochu víc v potaz zdravý rozum a trochu víc od sebe věci odlišovat.

Zlatý nuget

...odlišovat například i to, že je něco jiného důvěra ve stabilitu amerických dluhopisů a něco jiného jejich skutečná, fundamenty podepřená pozice, jak jste naznačil?

Proč myslíte, že říkám, že nejsou americké dluhopisy až tak bezpečným přístavem? Tou nejjednodušší odpovědí je: deficity a úrovně amerického dluhu nejsou udržitelné. Tedy, nejsou udržitelné, pokud se země bude držet rozpočtových plánů, na kterých se nedávno Demokraté a Republikáni shodli. Podle našich odhadů jsou totiž dohodnuté škrty o dva biliony menší, než by bylo potřeba. A to teď platí dvojnásob. Obama se totiž nechal slyšet, že hodlá prodloužit daňové odpustky na mzdy, které se zavedly na počátku roku. To sice může dávat smysl ze striktně makro pohledu – může to trhu práce dodat jistý pozitivní impuls – ale rozhodně to nepřispěje k tomu, aby se poměr dluhu k HDP nadále nezvyšoval.

Podle vás je tedy možné, že se americký dluh vymkne kontrole?

Už teď je veřejný dluh na úrovni 70 procent. A to se za současných podmínek nezlepší. Naopak, v roce 2021 se zadlužení dostane na 95 a možná až na 100 procent. A stále bude růst. Což mě rozhodně nepřesvědčuje o tom, že bych měl kupovat americké dluhopisy. Víte, já se obávám, že američtí politici nezvládnou najít společnou řeč. A přitom je třeba najít rychlé řešení současné situace. Jakmile se totiž dluh dostane k nějakým 90 procentům, věci začnou být hodně problematické. Trhy vás totiž začnou hodně tvrdě trestat.

Co tedy nakupovat? Jak to vidí makroekonom?

To, co podle mě dává v tuto chvíli smysl, je investice do hezké, blyštivé, žluté verze dolaru. Té se říká zlato. Popravdě, ne vždy jsem tomu věřil. Ale v poslední době mám čím dál tím větší pochybnosti o papírových penězích, jejichž hodnotu někdo zaštiťuje svým slibem. V Británii je na librách řečeno, "slibuji, že majiteli zaplatím"; v Americe vám pak dolar radí, ať věříte Bohu. A to já nechci – já se nechci spoléhat na to, že mé bohatství ochrání Bůh. Já chci něco, o čem jsem přesvědčen, že budu moci směnit. A proto říkám: zlato!

Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence
před 35 minutami

Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence

Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020...
Čína Věda
Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku
před 39 minutami

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku

Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost Exxon Mobil pokutou dvou milionů...
ExxonMobil Rusko
USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od…
před hodinou

USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od listopadu

Index aktivity v americkém zpracovatelském sektoru, jejž sestavuje filadelfský Fed, dosáhl v červenci hodnoty 19,5...
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna
před hodinou

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna

Červencový index důvěry spotřebitelů v zemích eurozóny v tamní ekonomiku dosáhl podle prvních odhadů hodnoty -1,7...
Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky
před hodinou

Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky

Britská ministryně kultury Karen Bradleyová bude potřebovat několik dalších týdnů k rozhodnutí, zda plán úplného...
Média Spojené království Fúze a akvizice
Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou…
před hodinou

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou Bamboru

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou firmu Bambora od Nordic Capital za 1,5 miliardy...
Finanční sektor Fúze a akvizice
Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní
před hodinou

Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní

Objem odhalených pojistných podvodů v prvním pololetí 2017 dosáhl stovek milionů Kč. Meziročně klesl, ovšem loni byl...
Česká republika Pojištění
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
16:32

Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal minimální zisk 0,08 procenta, když zakončil seanci na...
Akcie ČR
Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
16:09

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
15:11

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233…
14:51

USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233 tisíc

V týdnu do 15. července si ve Spojených státech podalo 233 tisíc lidí počáteční žádost o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Pracovní trh
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
13:51

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost
EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu
13:48

EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu

Do příštího kola jednání o brexitu na konci srpna chce vyjednavač Evropské unie Michel Barnier od britské strany...
Evropská unie Spojené království
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
13:45

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Maria Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává...
ECB Centrální banky Eurozóna
Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR
13:35

Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR

Míra zadlužení členských zemí Evropské unie se v prvním čtvrtletí zvýšila na 84,1 procenta hrubého domácího produktu...
Evropská unie
Výrobci softwaru SAP klesl zisk, díky cloudu má ale vyšší tržby
12:52

Výrobci softwaru SAP klesl zisk, díky cloudu má ale vyšší tržby

Německá softwarová společnost SAP ve druhém čtvrtletí zvýšila tržby o více než deset procent na 5,78 miliardy eur,...
Evropské akcie SAP Výsledková sezóna