Základní vybavení tradera: Umět odejít
|

Základní vybavení tradera: Umět odejít

Robert Sinn je úspěšný trader, který využívá jak fundamentální, tak technickou analýzu. Zásadním uměním každého obchodníka je podle něj rozpoznat, kdy je dobré být v tradingu agresivní, a kdy naopak sešlápnout brzdu a zaujmout defenzivní pozice. Právě to odděluje to nejlepší obchodnické "zrno od plev".

Trading Investování Pravidla a doporučení pro investování
Portfoliomanažer u počítače

Neúspěšní obchodníci mají často největší počet realizovaných obchodů. Mají pocit, že mají řešit pohyby na trhu každý den, každou hodinu, minutu nebo... no, od toho už pak jsou vysokofrekvenční obchodní systémy.

Ti úspěšní naopak umějí na čas polevit a počkat, až budou příznivější podmínky pro vstup do pozic.

Chce to zkušenost, chybami se člověk učí - a nikdo se jim nevyhne. Je ovšem důležité vnímat a mít na paměti důvody neúspěchu, jinak se z nich nelze poučit.

Jak si udržet kýžený odstup?

Nastavte si na každý den maximální únosnou ztrátu!

Pokud obchodujete denně, neměli byste za jednu seanci "prohrát" více než 1 % celkového kapitálu na obchodním účtu. Silně ztrátový den pak můžete napravovat dlouhé týdny.

3 ztráty - a dost!

Pokud začnete obchodní den třemi ztrátovými transakcemi, udělejte si hezčí den než před monitorem počítače. Případně se věnujte "domácím úkolům", tedy analýzám firem a ekonomických faktorů, které se vám budou hodit při další práci.

Samotné obchodování však nechte pro ten den obchodováním, snaha napravit ranní neúspěch by mohla vést k nervózním rozhodnutím vyplývajícím z touhy po rychlém zisku.

5 investičních strategií pro obchodování na kolísavých trzích

Daří se? Pokračujte!

pokud se vám naopak povede několik dobrých obchodů hned zkraje dne, nebojte se trochu přitlačit na pilu. Může to být "váš" den.

Mnohdy totiž tradeři po několika dobrých rozhodnutích ve strachu o vydělané peníze raději přestanou obchodovat. Zkrátit si své úspěšné dny ovšem znamená omezovat svůj ziskový potenciál.

Zlatá investiční pravidla: Jak se chovat na klesajících trzích? Jak investovat a neprohrát současnou "dluhovou partii"?

Přizpůsobte se!

Pokud předpokládáte, že bude obchodování hodně volatilní, ale trh se vydá jedním směrem (nebo naopak), rychle se zorientujte a přizpůsobte situaci svou strategii.

Pokud je to nad vaše síly, například jste se připravovali na konkrétní tituly, které aktuální sentiment posílá opačným směrem, než jste předpokládali, nelámejte si s tím hlavu. Vaše píle se vám jistě vrátí někdy v budoucnu.

Dodržujte strategii!

Jakmile se začnete odklánět od své strategie, přestaňte obchodovat - zřejmě jste se nechali ovládnout emocemi. Ráno moudřejší večera, jděte si odpočinout, ať můžete ráno s čistou hlavou "vyzrát na trh".

Stop-loss: Na klesajících trzích nutnost!

Zdroj: RobertSinn.com