Na bezpečné přístavy při investování zapomeňte, varuje guru z Goldman Sachs
|

Na bezpečné přístavy při investování zapomeňte, varuje guru z Goldman Sachs

Každá myšlenka na nějaký bezpečný přístav je na současném investičním moři nebezpečná. Tak by šla do jedné věty shrnout část reakce Jim O'Neilla z Goldman Sachs na zasedání Fedu, víkendovou schůzku MMF a Světové banky a možné řešení evropské dluhové krize. Za bezpečné přístavy byly přitom v posledních letech považovány zlato, americký dolar nebo švýcarský frank.

Americký dolar Investování Zadlužení Euro
Jim O'Neill

"Celé týdny se mě všichni ptají na bezpečné investiční přístavy. Od intervence Švýcarské národní banky odpovídám, že už nic takového neexistuje," varuje Jim O'Neill. "Řada aktiv, a speciálně měny, mohou někdy působit bezpečněji než zbytek trhu, ale jak ukázal švýcarský příklad, jakmile se politici rozhodnou, bezpečný přístav se rozsype jako domeček z karet."

Švýcaři zasahují! Intervence převrátila měnový trh!

Pokles franku po zmíněné intervenci byl zřejmě největším pohybem na měnovém trhu v historii. To by mělo podle O'Neilla varovat investory před přílišným spoléháním na jednu "bezpečnou" investici.

"Pokles ceny zlata v uplynulém týdnu o skoro deset procent je dalším z řady příkladů," upozorňuje šéf investičního oddělení Goldman Sachs na nejhorší týdenní propad ceny zlata od roku 1983. Docela slušné na "bezpečný přístav", nemyslíte?

Další kroky mezinárodních organizací v boji s krizí mohou vyvolat lepší náladu na akciových trzích, což historicky zlatu nebo dolaru nepřeje. O'Neill v tomto směru sice není optimistou, pokles ceny zlata považuje spíše za korekci v růstovém trendu, ale nevylučuje, že může jít o konec zlaté rally.

"Dokud bude ekonomický vývoj tak silně souviset s politickými rozhodnutími, nevěřím na bezpečné investiční přístavy," uzavírá Jim O'Neill.

Martin Lobotka (ČS): Za současnou paniku na trzích mohou politici

Zdroj: Telegraph