Jak odhalit špatného investičního poradce?
|

Jak odhalit špatného investičního poradce?

Nejen v dnešním prostředí plném turbulencí na trzích by se investoři měli hlouběji zamyslet nad tím, kdo a jak spravuje jejich investice. Odhalit špatného investičního poradce však nemusí být vůbec jednoduché. Kolektiv odborníků bojujících za větší průhlednost finančního odvětví se pokusil dát dohromady několik zásadních vodítek, která by vám měla pomoci zjistit, zda své investice nedáváte "všanc" vychytralým podvodníkům.

Investice Investiční a finanční poradenství Poplatky
Finanční poradce - ilustrační foto

Pokud nebereme v úvahu vyloženě nelegální praktiky, objevují se v této profesi zejména dva typy investičních poradců, od kterých bychom měli investice držet co nejdál:

  • Ti, kteří nemají žádné postranní úmysly, jen zůstali tak trochu pozadu za rychlým rozvojem finančních trhů, což se promítá na jejich výsledcích;

  • ti druzí, kteří se spíše než o zodpovědnou správu aktiv klientů snaží dostat do rukou co největší částku, aby z ní vytěžili zisky ve svůj prospěch, svěřený majetek tímto způsobem jen zneužívají.

Kdy tedy zbystřit a prověřit si svého investičního poradce?

1. Řeší deset věcí okolo

Někteří investiční poradci se podobně jako třeba obvodní lékaři mohou zabývat mnoha oblastmi najednou. Pokud poskytují velké množství služeb takzvaně "pod jednou střechou" (kromě investičního poradenství nabízejí například i finanční plánování, různé druhy pojištění a daňové poradenství), málokdy svoji práci odvádějí kvalitně.

Seriózní investiční poradce by s vámi hned na začátku měl projednat klíčové otázky týkající se vašich finančních představ a investičních záměrů, aby se ujistil, zda je vůbec schopen vaše cíle sledovat a plnit.

Měli byste se pobavit o dlouhodobém investičním plánu. Váš průvodce světem investic by vás měl také informovat o poplatcích a výši daní, případně vás odkázat na jiné oddělení, pokud vaše oblast zájmu nebude spadat do jeho pravomoci. Hlavní náplní práce by mělo být pomoci vám díky svým odborným znalostem co nejlépe zhodnotit vaše peníze. Proto byste měli očekávat, že navrhne pro vás vhodný plán alokace aktiv a investiční strategii, která bude vyhledávat nejzajímavější produkty ve vybraných skupinách aktiv.

2. Tají, jaké výnosy "zařídil" investorům před vámi

Pokud váš investiční poradce nemluví otevřeně o rizikově očištěných výnosech, které vydělal investorům před vámi, na místě se otočte a začněte hledat jinde! Kristi Kuechler, bývalá prezidentka Institutu pro privátní poradce, radí: "Měli byste zpozornět, pokud s vámi poradce nechce sdílet informace o svých dřívějších výsledcích."

Neměli byste se nechat ošálit výmluvami typu "nemohu vám předložit data o své průměrné výkonnosti, protože klientům poskytuji produkty šité na míru", a požadovat informace o výnosech z podobných portfolií.

Mnoho investorů dělá základní chybu v tom, že se při investování soustřeďují hlavně na okamžité zhodnocení. Jak tvrdí Kristi Kuechler, investoři by měli porozumět zejména tomu, jak je výnosů dosahováno a jaká míra rizika je podstupována (základní měřítko rizika představuje volatilita).

3. Propaguje doplňkový servis a nemluví o výkonnosti

Investiční poradci rádi maskují své minulé chabé výnosy nebo neúspěšné investiční strategie tím, že vyzdvihují jiné "přednosti", například doplňkové služby spojené s vedením účtu.

To, že kvůli vám při obchodování na forexu bude váš investiční poradce sedět před monitorem i po nocích, je sice pěkné, ale abyste mu za to platili poplatek ve výši 1 až 3 % z hodnoty aktiv, už tak výhodné není. Extra peníze, které stojí za to si připlatit, by měly být jedině za výjimečné schopnosti, které vám pomohou vydělat balík.

4. Slibuje portfolio šité na míru

Jestliže vám poradce říká, že vám vybere ty nejlepší akcie, zamyslete se. Raději by měl umět zvolit pro vás nejvhodnější alokaci aktiv a být schopen najmout ty nejlepší portfoliomanažery pro jednotlivé třídy aktiv.

Avizované "portfolio na míru" totiž může klidně vypadat tak, že poradce upřednostňuje některé klienty, kterým vybere "lepší" akcie než ostatním. A to je přinejmenším neetické. Pokud tedy kromě investičního poradenství sám zajišťuje i finanční plánování, ruce pryč od něho!

VIDEO: Horký prachy (TV Prima): Finanční poradci a inflace

"Mám vážné pochybnosti o tom, že by jeden člověk dokázal zároveň úspěšně vyhledávat zajímavé akcie a plánovat portfolia pro své retailové klienty," říká Ron Rhoades, profesor z Alfred State College. "Pokud to chceme dělat pořádně, zabere vybírání podhodnocených akcií mnoho času, protože je mimo jiné potřeba v rámci fundamentální analýzy procházet finanční výkazy společností."

5. Nabízí produkty, na nichž má svůj osobní zájem

Je dobré si zjistit, od koho váš investiční poradce dostává odměnu. Častým jevem totiž bývá, že vám zaměstnanec podílového fondu bude vnucovat více fondových investic, a podobně bankovní poradce bude protěžovat akcie a další produkty poskytované jeho finanční společností, v obou případech navzdory tomu, že mohou být nákladnější.

Někteří poradci se také snaží co nejvíce nafouknout vaše portfolio, aby velkým objemem obchodů vydělali na poplatcích. Proto je nezbytně nutné umět odhalit, kdy se vás snaží tlačit do produktů, které mu hodně vynesou, na úkor toho, že vy za ně více zaplatíte.

Poplatky vás připraví o zisky. Nedejte na (z)rady investičních poradců

Rada na závěr od Rona Rhoadese zní: "Nenechte se odbýt a požadujte podrobné informace o výši veškerých poplatků, které zahrnují očekávané transakční náklady, například brokerské poplatky, bid-ask spready u podílových fondů a další náklady spojené s využívanými investičními nástroji."

Zdroj: wealthfront.com