Anketa: Jak se budou vyvíjet české nemovitosti v roce 2012?
|

Anketa: Jak se budou vyvíjet české nemovitosti v roce 2012?

České nemovitosti mají za sebou složitá léta. Český realitní sektor zaostával stejně jako jinde v Evropě nebo ve Spojených státech. Na konci roku 2011 tak byly banky přinuceny snížit úrokové sazby hypoték na nebývalé hodnoty. Pomůže to českému trhu s rezidenčními nemovitostmi? A jaké jsou vyhlídky českého realitního trhu jako celku? Na otázky Investičního webu odpovídali tři odborníci na slovo vzatí.

Nemovitosti Česká republika Realitní trh
Martin Skalický

Martin Skalický

investiční ředitel, REICO investiční společnost České spořitelny

Trh s nemovitostmi vždy reaguje na vývoj ekonomických ukazatelů, ať na regionální, nebo globální úrovni. Reaguje však zpravidla se zpožděním. Míra volatility nemovitostních trhů nebývá až na výjimky vysoká. Předpovědět vývoj situace na nemovitostních trzích pro rok 2012 v situaci, kdy se světoví politici usilovně snaží o udržení stability globální ekonomiky, a kdy výsledky tohoto snažení zdaleka nejsou zřejmé, není jednoduché.

Osobně jsem mírným optimistou. Domnívám se, že nehrozí otřesy, jaké jsme zažili v letech 2008 a 2009. Očekávám, že trhy s nemovitostmi budou spíš stabilní a nebudou vykazovat výrazné výkyvy. Některé sektory by mohly i mírně růst.

Situace by mohla být příznivá k akvizicím vhodně vybraných nemovitostí. Otázkou zůstává, zda budou k dispozici zdroje financování za přijatelných podmínek.

Zdenka Klapalová

Zdenka Klapalová

ředitelka české pobočky Knight Frank

Rok 2012 může být, a pravděpodobně také bude ovlivněn nejistotou na finančních trzích a požadavky posílení kapitálové přiměřenosti bank. Omezení dluhového financováni by nepochybně ovlivnilo celý realitní trh, který je na externím financování přímo závislý.

V komerčním segmentu lze i nadále očekávat zájem o nejbezpečnější prime segment, tj. kvalitní, dlouhodobě pronajaté nemovitosti v dobrých a prověřených lokalitách.

Registrujeme transakce v oblasti menších pražských i regionálních nemovitostí. Ty lze financovat z vlastních zdrojů a kupující je vnímají jako vhodnou dlouhodobou finanční alokaci s tím, že při aktivní správě lze nemovitosti pokládat za poměrně bezpečnou investici. V rezidenčním segmentu očekávám stagnaci.

V developmentu je situace ve velké míře závislá na financování z cizích zdrojů. V současné době mohou stavět pouze nejsilnější a nejzkušenější developeři s dostatkem vlastního kapitálu, a zároveň se musí jednat o kvalitní produkt v zajímavé lokalitě.

Závěrem musím konstatovat, že se hodnota některých nemovitostí ani v nejbližší budoucnosti nevrátí na úroveň let 2006 a 2007. Jsou i nemovitosti a pozemky, které mohou být velmi těžko prodejné bez ohledu na požadovanou cenu.

Miroslav Škvára

Miroslav Škvára

nezávislý finanční poradce

Zájemci o vlastní bydlení měli v roce 2011 zajímavou šanci realizovat své plány při velmi příznivých úrokových sazbách, v závěru roku dokonce za méně než 4 % ročně. Média varovala, že zvýšená DPH zdraží nově postavené nemovitosti, a trh se proto "předzásobil". V roce 2012 předpokládám pokles cen nemovitostí.

Prodávajících bude více než kupujících, banky zapomenou na 100% hypotéky a budou se věnovat spíše realizaci propadlých zástav. Zájemci o bydlení budou ostražití a raději si byt v nejisté době pronajmou, než koupí.

Kvalitní nemovitosti na dobré adrese budu i nadále držet cenu. Cena tradičního panelákového bytu se může snížit až o 20 %, cena rodinného domu o 10 až 15 %.