Upravený příběh o oddlužené řecké vesnici
|

Upravený příběh o oddlužené řecké vesnici

Příběh o tom, jak se celá řecká vesnice oddlužila díky německému turistovi, asi většina z vás četla. Našel jsem však upravenou verzi.

Řecko Zadlužení Dluhová krize
Řecko

Původní verze

Německý turista vstoupí do řeckého hotelu, dá 100 eur na rezervaci pro případ, že by nenašel nic jiného. Majitel hotelu 100 eur vezme a odnese do místního řeznictví a zaplatí svůj dluh. Řezník 100 eur odnese do vepřína a také zaplatí svůj dluh. Majitel vepřína 100 eur odnes k výrobci krmiva a také zaplatí svůj dluh. Výrobce krmiva odnese 100 eur k prostitutce a také zaplatí svůj dluh. Prostituka 100 eur odnese do hotelu a zaplatí dluh za nájem. Německý turista se vrátí, protože našel něco jiného, obdrží zpět svých 100 eur, ale celá vesnice je mezitím již bez dluhů.

Upravená verze

Jsme v zapadlé řecké vesničce, venku lije jako z konve. Doba je těžká, všichni jsou zadluženi až po uši. Německý turista vstoupí do řeckého hotelu, dá 100 eur na rezervaci pro případ, že by nenašel nic jiného, a jde si prohlédnout hotel. Majitele hotelu sice nejdříve napadne, že by mohl německého turistu ubít k smrti, ale nakonec dá hostu klíče, aby si prohlédl pokoje, a strčí 100 eur do kapsy.

Sám hoteliér dluží bance 150 tisíc eur, které se ani nesnaží splácet, protože jeho byznys rok od roku klesá. Stejné bance ve městě dluží i řezník (20 tisíc) nebo majitel vepřína (60 tisíc). Stejné bance dluží 90 tisíc eur i výrobce krmiva. Zmiňovaná banka však dluží druhé bance ve městě 120 tisíc eur, a ta má zase pohledávku za hospodským a financovala mimo jiné 2 domy prostitutky na 100% hypotéku.

V tento okamžik se německý turista vrací, pokoj se mu nelíbí a požaduje zpět svých 100 eur. Hoteliér se ptá: "Jakých 100 eur?" Německý turista hrozí, že zavolá policii. "Klidně ji zavolejte, vede ji můj bratr," reaguje hoteliér.

Německý turista to vzdává a odchází chudší o 100 eur. Nikdo nic nevyprodukoval, celá vesnice i nadále vězí po uši ve svých dluzích. Akorát optimismus občanů výrazně stoupl - lidé věří, že jsou Němci opravdu tak lehkověrní.

Největší ekonomické hrozby roku 2012