Investice do umění poráží akcie i dluhopisy
|

Investice do umění poráží akcie i dluhopisy

Na světě jsou lepší věci, ve kterých se koncentruje hodnota, než je sice populární, ale poměrně nepraktické zlato. Tvrdí to například dluhopisový guru Jeff Gundlach. Není zdaleka jediný. Umělecké předměty jako investiční alternativa jsou populární již desítky let. V době krizí totiž zachovávají hodnotu. S akciemi nebo dluhopisy si ovšem nezadají ani v době prosperity.

Čína Investice Investiční alternativy Umění
Umění - ilustrační foto

Investice do umění se v uplynulých letech mimořádně vyplatila. Loni například investice do umění měřené indexem Mei Moses vynesly 11 %, zatímco americké akcie zůstaly na nule (S&P 500). Výnosy dlouhodobých (bezpečných) dluhopisů vyspělých zemí jsou okolo 2 % ročně.

Index Mei Moses monitorující výnosy z uměleckých sbírek vychází především z prodejů maleb v New Yorku a Londýně. Funguje podobně jako nemovitostní index S&P/Case-Shiller, což znamená, že jeho hodnotu ovlivňují prodeje konkrétních děl.

Za uplynulých 10 let index zhodnotil v průměru o 7,8 %, zatímco americké akcie přidávaly jen 2,7 %.

"Ceny umění vycházejí z bohatství lidí. A v posledních dvou letech nevidíme takový úbytek bohatství jako během krize v letech 2008 a 2009," vysvětluje tvůrce indexu Michael Moses.

8 způsobů investování do umění

Poptávku táhnou kromě bohatých investorů z vyspělých zemí především "noví bohatí" z Číny. Ti kromě prací stálic velkých aukcí, jako je například Andy Warhol, skupují zpátky tradiční čínská díla, která byla desítky let v držení zahraničních majitelů. Čínské umění tak loni "zdražilo" o více než 20 %.

Michael Moses ovšem varuje před bezbřehým optimismem. "Současné ekonomické problémy v eurozóně, ale i ve Spojených státech nebo samotné Číně, vedou investory k opatrnosti. Výnosy z uměleckých sbírek tak pravděpodobně neporostou tak rychle."

V rámci uměleckých "sektorů" byly loni nejvýnosnější impresionisté a moderní umění se 14 %, poválečné a současné umění přidaly necelých 7 % a díla z 19. století a od starých mistrů posílila "jen" o 4,8 %.

Česká fotografie jako výnosná investiční alternativa - až 20 % ročně!

Zdroj: Financial Times