Akcie s vysokým dividendovým výnosem mohou být zajímavou investiční příležitostí
|

Akcie s vysokým dividendovým výnosem mohou být zajímavou investiční příležitostí

Vysoký dividendový výnos láká investory, kteří mají rádi bezpečnější akciové sázky. I když se totiž titulu na burze nebude dařit, dokud bude hospodaření v pořádku, odměna akcionářům v podobě pravidelně vyplácené části zisku je nemine. Může to mít ovšem háček, a ne jeden.

Světové akcie Investování Dividendy

V tabulce jsou akcie z indexu S&P 500 s nejvyšším dividendovým výnosem:

Akcie z indexu S&P 500 s nejvyšším dividendovým výnosem

(P/E – cena akcie/zisk na akcii; P/BV – cena akcie/účetní hodnota akcie; DY – dividendový výnos; Payout ratio – výplatní poměr; ROE – rentabilita vlastního jmění; Tot Debt/Equity – Celkový dluh/Vlastní jmění firmy)

Při vyhodnocení tabulky je žádoucí sledovat i jiné ukazatele fundamentální analýzy. Bezesporu se vyplatí sledovat výplatní poměr (payout ratio), který říká, jak velký podíl zisku je vyplácen akcionářům ve formě dividend a jak velká část je použita na reinvestice. Hodnoty nad 100 % naznačují, že by v budoucnu mohlo dojít k poklesu dividend, tento poměr je totiž dlouhodobě neudržitelný.

Je vhodné posoudit i základní ukazatel zadlužení podniku (Tot Debt/Equity). V případě vysokého zadlužení by totiž firma mohla přestat vyplácet dividendy a začít splácet vysoké dluhy. Kombinace vysokého zadlužení a výplatního poměru je případ prvních čtyř firem v žebříčku.

Pokud z tabulky vyloučíme společnosti s výše uvedenými charakteristikami, potom dostaneme několik zajímavých firem, které mohou stát za hlubší prozkoumání (CenturyLink, AT&T, Diamond Offshore Drilling, Reynolds American, Integrys Energy Group nebo Exelon). Není pak náhodou, že se může řada z výše uvedených společností pochlubit poměrně vysokou rentabilitou vlastního kapitálu (ROE).

Zdroj: Colosseum