Půltucet finančních rad přímo od Kmotra
|

Půltucet finančních rad přímo od Kmotra

Možná nepatříte k fanouškům počítačových her, ale věřte, že jsou i takové, které mají s běžným životem hodně společného. A běžný život, to jsou mimo jiné peníze, respektive jejich nedostatek. Pokud se chcete o penězích a rozhodování něco dozvědět, zahrajte si hru Godfather: Five Families. Je zadarmo a online. O finančním světě se možná dozvíte více než studiem nudných příruček a ekonomických učebnic.

Investování Rozhodování Peníze
Kmotr

Hra je opravdu ze života, pokud jde o osobní finance. Vyžaduje a rozvíjí strategické plánování, obchodnický talent a vytváření mezilidských vztahů. Žijete v sousedství, které musíte chránit a budovat v něm nové domy.

Výhodou ve hře (i v životě) je stát se členem nějakého společenství. Člověk (i mafián) je tvor družný, společenství (ve hře označované jako crew) nabízí hráčům zkušenosti ostatních jeho členů, a samozřejmě pocit bezpečí. Že vám to začíná připomínat každodenní ekonomické rozhodování?

Pokud chcete konkrétnější lekce pro své chování přímo od Kmotra, čtěte dále.

1. Trvá to, než vybudujete impérium

Boháči z vás nebudou přes noc. Je potřeba zvážit různé možnosti a pečlivě z nich vybírat, než začnete zlepšovat svou finanční situaci. Nic nebudete potřebovat více než tvrdou práci. Trpělivost nade vše.

2. Potřebujete plán

Neutrácejte za nic, co vás nepřibližuje dlouhodobému cíli. Vzdělání, zboží, podstoupené riziko nebo výrobní prostředky - to vše získává smysl až v rámci plnění vytyčeného cíle. Nebudete úspěšní, pokud nebudete mít cíl a nebudete rozumět tomu, co děláte.

Nikdy také neutrácejte nic, co není vaše. Zkrátka nenakupujte na dluh. Nejdříve vydělejte peníze, a až pak je utrácejte, respektive investujte do dalšího rozvoje své činnosti.

Investorské desatero do každého burzovního počasí
Pokud chcete investovat, není nic jednoduššího, než si založit účet u některého z brokerů a začít. Pokud však nechcete přijít o své peníze, je dobré řídit se alespoň základními pravidly. Základní investiční desatero vám určitě nezaručí výdělky, ale může vám pomoci zbytečně neriskovat a chránit své finance.

3. Cena vždy roste

Ceny zboží, ale například i akcií dlouhodobě rostou. Buďte na to připraveni. Také se nebojte platit více za kvalitu. Nic, co stojí za nákup nebo investici, není levné.

Warren Buffett má v portfoliu tři superlevné akcie!

4. Potřebujete se o někoho nebo o něco opřít

Od zkušenějších lidí se můžete naučit řadu užitečných věcí. Než se do čehokoli pustíte, zjistěte, zda se tím už někdo zabýval a jak to dopadlo. Rešerše, kmotr Jim Cramer tomu říká v investování "domácí úkoly" - výzkum musí vždy předcházet finančnímu rozhodnutí.

Není ostuda si říci o pomoc. Mnozí se bojí, že budou vypadat jako hlupáci, že něco nevědí nebo neumějí. Ať se bojí a se*ou v síni, jak říká staré přísloví z české mafiánské kotliny. Zeptat se ve správnou chvíli je někdy to nejlepší, co při řešení problému můžete udělat.

5. Každý někdy prohraje

Nikdo nevyhrává pořád - ani fotbalová Barcelona, ani John Paulson. Nemůžete vydělat na všem, na co sáhnete. Je ovšem potřeba se pokaždé otřepat a nezapomenout na dlouhodobé cíle. A když uděláte chybu, poučte se z ní - to už jste asi někde slyšeli.

6. Pasivní příjem nade vše

Když investujete, tak do něčeho, co vám bude postupně vydělávat, aniž byste se o to museli přehnaně starat. Nemovitosti určené k pronájmu jsou nejlépe představitelnou variantou, akcie ČEZu možná méně jistou, ale také velice obstojnou alternativou. Ale možností je celá řada.

Pravidla pro život a investování aneb břemeno těžkne časem
Sklenice z poloviny plná vody. Nebo z poloviny prázdná? Klasické dilema. Záleží na úhlu pohledu, optimista odpoví jinak než pesimista. Ale dá se na to podívat i jinak. Jak těžká je z poloviny naplněná sklenice? Odpověď na tuto otázku má s investováním leccos společného.

Zdroj: DINKs Finance