Keňa: Investoři na akciovém safari
|

Keňa: Investoři na akciovém safari

Již v březnu 2010 uvedla RBS na trh Kenya Tracker. Tento cenný papír je zástupcem rodiny indexů MSCI. Od své emise dosáhl certifikát performance okolo 15 %. To není na první pohled ohromující. Ovšem jednoroční performance přesáhla 50 %, čímž Keňa překonala nejen všechny etablované trhy, nýbrž také všechny prosperující země ze segmentu emerging markets.

Světové akcie Afrika Certifikáty
MSCI Kenya

Malé objemy obchodů

Burza v Nairobi je čtvrtou největší burzou v Africe. Ovšem objemy obchodů jsou podobně jako na většině afrických burz velmi malé. Za jeden rok se v Nairobi zobchoduje méně než na Wall Street v průběhu jednoho týdne.

Aktuálně je na keňské burze kotováno 60 společností. Na pomyslnou misku vah dají dohromady 13,34 miliardy USD. Kdo chce v tomto tržním segmentu vydělat peníze, musí mít pevné nervy a dostatek trpělivosti.

Je zřejmé, že Afrika kráčí kupředu. V mnoha zemích se ekonomika dynamicky rozvíjí. Tento kontinent byl v uplynulých stoletích vyhledáván především pro své nerostné bohatství. Dnes sází investoři především na dynamický růst a snahu dohnat vyspělejší země.

To není vždy jednoduché. Na africkém kontinentu je pojem demokracie stále cizí. Reformní snaha v mnoha afrických zemích se pozvolna vytrácí. Jen několik států skutečně vyhoví demokratickým měřítkům.

Keňa je však výjimkou. První koaliční vláda je stabilní. Byla vypracována a přijata nová ústava. V březnu 2013 jsou plánovány prezidentské volby. Důležitým faktorem bude investiční klima v soukromém sektoru.

Tvrdý rok 2011

Keňská ekonomika má za sebou velmi těžký rok. Kvůli hladomoru, inflaci a devalvaci měny se země dostala do nečekaně složitých problémů. Ovšem opět se staví na nohy, i když se růstová dynamika maličko vytrácí. Letos se očekává růst 5,3 %, v roce 2013 pak 5,4 %.

Obecně lze říci, že keňská ekonomika musí bojovat a vyrovnávat se s problémy, které jsou typické pro všechny země Afriky - nízkou industrializací, vysokou nezaměstnaností, korupcí, deficity obchodních bilancí a nepříznivými klimatickými podmínkami.

Ovšem jak známo, na burze se obchoduje budoucnost. A tu mohou investoři mít ve formě trackeru (ISIN DE000AA198P9) z emisní dílny RBS s ročním poplatkem 1 %**. Prostřednictvím tohoto produktu investoři sázejí na "budoucnost" aktuálně šesti keňských firem. Přesně tolik jich v současnosti zohledňuje barometr MSCI. Všechny jsou samozřejmě kalkulovány ve své národní měně, kterou je keňský šilink. Investoři tedy podstupují také měnové riziko.

Investice do obrovského potenciálu: Emerging markets mohou vyjít z…
Země BRIC ekonomicky zpomalují, výhledy americké, natož evropské ekonomiky jsou…

Manažer fondu měsíce: Afrika má investiční příběh v genech
Investování do afrických akcií je dnes dostupné i drobným investorům. Důvěřovat…

Afrika: Jak vsadit na zapomenutý kontinent
Ještě to není ani půl roku, kdy v Jižní Africe skončilo fotbalové mistrovství…