Úspěch v investování si musíte vysedět
|

Úspěch v investování si musíte vysedět

Obchodní přístup úspěšného investora by se dal rozdělit do deseti oblastí. Ke každé z nich jsme vybrali několik výroků Jesseho Livermora, slavného akciového investora a známého medvěda, který vydělal miliony na tržních propadech v letech 1907 a 1929. Livermore tvrdil, že kamkoli se na trzích podíváte, čekají na vás příležitosti. Jako investoři jste navíc velmi štědře odměňováni za správná rozhodnutí, a to finančně i pocitově.

Trading Spekulace Investiční strategie
Jesse Livermore

1. Money Management

 • "Obchoduji na základě vlastních informací a využívám vlastní metody."

 • "Touha po stálém zisku bez ohledu na aktuální tržní podmínky stojí za většinou ztrát na Wall Street, a to dokonce i mezi profesionály, kteří mají pocit, že musejí přinést domu každý den extra peníze, ačkoli dostávají pravidelný plat."

2. Investiční byznys

 • "Věřím, že kdokoli inteligentní, svědomitý a ochotný věnovat investování potřebný čas může být na Wall Street úspěšný. Jakmile berete trh jako kteroukoli jinou profesi, máte velkou šanci, že bude právě váš investiční byznys prosperovat."

3. Osobnost investora

 • "Mé uspokojení z toho, když překonám trh, připomíná pocit, když vyřeším hádanku nebo sestavím puzzle. Peníze jsou odměnou, ale ne hlavním důvodem, proč miluji trh. Akciový trh je největší a nejsložitější puzzle, které bylo kdy objeveno, a skrývá také ten největší jackpot. Nikdy mě na něj netáhly peníze. Byla to hra, řešení otázek, snaha překonat trh, která popletla hlavu nejedné velké osobnosti historie."

4. Analýza trhu

 • "Trh lze překonat jen tehdy, když nejste příliš upnutí na vlastní hru a přicházíte sem uspokojení z předchozích úspěchů."

 • "Stálo mě miliony naučit se, že nebezpečným nepřítelem tradera je jeho tendence poslechnout vnitřní hlasy, které se zdají být posly geniálních myšlenek."

5. Rutina

 • "To, co lidé skutečně na trhu činí, ne to, co mají v úmyslu udělat."

 • "Spekulace je nejjednotvárnější, a přitom nejvíce fascinující hrou na světě. Ale není pro blbce, pro ty, kteří jsou líní přemýšlet, pro labilní jedince a chamtivce. Ti budou muset zemřít v chudobě."

9 důvodů naučit se obchodovat
Může se každý naučit obchodovat? Toť otázka. Každopádně se o to každý může pokusit. Když trading ani nezkusíte, nikdy nezjistíte, zda v tom náhodou nejste dobří.

6. Sledování trhu

 • "Na trhu, kde se nic neděje, nemá smysl zkoušet odhadovat, kam bude směřovat první velký pohyb. Vaším úkolem je sledovat trh a prohlížet si grafy, abyste určili limity, v rámci nichž považujete cenové pohyby za bezvýznamné. To znamená, nemáte zájem obchodovat, dokud ceny neprorazí hranici v jednom nebo druhém směru."

7. Nákup

 • "Je skutečně velmi odvážné vstoupit do dalšího obchodu, když se u toho prvního začíná vyjasňovat, že bude ztrátový. Nikdy neprůměrujte ztráty."

8. Monitoring

 • "Po mnoha letech na Wall Street a poté, co jsem vydělal i ztratil miliony dolarů, jsem přišel na následující: Nikdy mi nevydělaly velké peníze nějaké geniální myšlenky, ale trpělivá práce. Peníze si musíte vysedět."

9. Prodej

 • "Přijít o peníze je ten nejmenší z problémů. Ztráty mě nikdy nedojímaly. Zapomněl jsem na ně přes noc. Skutečnou chybou je neuznat omyl a nepovolit ztrátu. To znamená největší pohromu pro vaši mysl."

 • "Naučil jsem se, že skutečné peníze vydělané spekulací je potřeba hledat vždy v akciích nebo komoditách, které naznačují, že budou ziskové, už od začátku."

10. Revize a oprava

 • "Jediný způsob, jak získat lekce tradingu, je přijít na trh s hotovostí, sledovat svůj obchod a poučit se ze svých chyb. Když zkouškou neprojdete a skončíte obchod se ztrátou, bude to bolet, ale je to zapotřebí k tomu, abyste se ujistili, že se to příště nestane znova."

Jak poznat vynikající investici? 6 otázek odhalí výjimečné firmy
Přestože má toto tvrzení svá "ale", ztělesňuje v mých očích správný postup při investování. K tomu, aby investice do společnosti mohla být dobrou dlouhodobou sázkou, je podle mě nutné, aby společnost byla kvalitní. Analýzou kvality společnosti by měl začínat každý investiční proces.

Zdroj: Stockcharts.com