Vezměte si dovolenou od starostí s penězi. Sestavte si finanční plán!
|

Vezměte si dovolenou od starostí s penězi. Sestavte si finanční plán!

Je pro vás finanční plán něčím těžko představitelným, těžce uchopitelným, uniká vám snad dokonce jeho smysl? To, že čtete tyto řádky, ale znamená, že finančnímu plánování stále dáváte šanci. To je dobře.

Finanční plánování

Smysl finančního plánování? Stejný jako v případě dovolené

Finanční plán toho má s dovolenou společného více, než byste si mohli myslet. Ano, jsou tu i rozdíly. Na katalog se zájezdy se asi těšíte mnohem více než na šanon s finančními produkty. O dovolené, když už na ni přijde, přemýšlíte ve dne v noci. Finanční plán vás zřejmě nechává klidnými.

Ale zpátky k tomu, co mají finanční plán a dovolená společného:

  • úleva od stresu;

  • lepší vyhlídky do budoucna;

  • radost z něčeho nového (krásného).

Úleva od stresu

Na dovolenou si jedete prostě odpočinout, nechat pracovní povinnosti za sebou, nejlépe úplně vypnout a věnovat se "trojboji" hotel, pláž a restaurace.

Úplně stejně je to s finančním plánem a finančním plánováním. I finanční plán vás může zbavit stresu, na rozdíl od dovolené dlouhodobě. Jak je to možné? Stačí si položit jednoduchou otázku, co je nejčastější příčinou našich starostí? Peníze, nebo ne? Copak vám tyto starosti nic nepřipomínají?

  • ztráta zaměstnání (ztráta příjmu)

  • nemoc (pokles příjmu)

  • smrt partnera (pokles příjmu)

  • narození potomka (nárůst výdajů, pokles příjmů)

  • studium potomka (nárůst výdajů)

  • stáří (pokles příjmů, nárůst výdajů)

  • zdražování (pokles reálných příjmů)

Téměř vždy jde o peníze. A co kdybyste všechno výše uvedené mohli pustit z hlavy, respektive přestat se bát následků těchto událostí? Co kdybyste měli jistotu toho, že jste 3, 6 či 12 měsíců bez zaměstnání schopni platit své účty? Co kdyby vám někdo zaručil veškerou péči a dorovnání příjmů v případě nemoci? Co takhle vyhlídka toho, že je vaše finanční situace i v případě narození potomka stabilní? A nakonec, co kdyby vám někdo chránil úspory a zabránil inflaci v tom, aby vám z nich neustále ukusovala?

Stála by taková nabídka za zvážení? Pokud ano, je to právě finanční plán, který nabízí všechny tyto výhody. Právě díky němu si budete moci vzít volno od starostí s financemi.

Lepší vyhlídky

Vyhlídka samotného odjezdu na dovolenou je pro nás mnohdy stejně vzrušující jako dovolená samotná. Představa lenošení na pláži nám dělá dobře již od okamžiku výběru dovolené, mnohdy je to právě vidina odjezdu na dovolenou, co nás celé jaro drží při smyslech.

Podobné je to s finančním plánem. Zaprvé, jsou to opět peníze, co je k pořízení dovolené potřeba. Zadruhé, pokud vyděláváte více peněz, můžete na dovolenou jezdit častěji, případně jezdit do exotičtějších zemí.

Pokračování článku najdete na serveru Penízenavíc.cz

Krize přepsala učebnice investování: 4 změny pravidel hry
Alokace aktiv je základem každého investičního plánu, ať jde o jednotlivce, nebo instituci. Lidé věří, že když se při investování budou držet tradičních pravidel, v dlouhodobém horizontu skončí alespoň s průměrným výnosem. Většina z investičních pouček už ale v dnešním neobvyklém finančním prostředí dávno zastarala. Nabízíme příklady pravidel, která už v aktuálních extrémních podmínkách přestala platit, a pokud se jich budete držet, mohou nadělat více škody než užitku.