Burzovní kalendář 3. 12. - 7. 12. 2012
|

Burzovní kalendář 3. 12. - 7. 12. 2012

Jednání amerických politiků o fiskálním útesu, zasedání Evropské centrální banky a tvorba pracovních míst ve Spojených státech - to budou hlavní údaje a události, které ovlivní náladu investorů na světových trzích. Svou troškou do mlýna přispějí také indexy nákupních manažerů v Číně, USA i Evropě a řada dalších důležitých makrodat. Pražská burza zažije první kompletní obchodní týden se systémem Xetra.

Wall Street

3/12 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM a Markit)

3/12 Stavební výdaje

4/12 Prodeje automobilů

5/12 ADP - změna počtu pracovních míst ve firemním sektoru

5/12 Podnikové objednávky

5/12 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl (ISM)

6/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

7/12 Celková míra nezaměstnanosti a změna počtu pracovních míst

7/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

7/12 Spotřebitelské úvěry

Index S&P 500 dokázal listopad uzavřít v mírném plusu, i když v polovině měsíce byl -4,7 %. Nejbližší rezistence jsou na 50denním klouzavém průměru (1 423) a na 1 430 bodech (listopadová maxima). Na spodní straně jsou určující ceny 1 385 (minimum z minulého týdne a 200denní klouzavý průměr) a 1 380 bodů, která začátkem listopadu zafungovala jako support.

"Indikátory jsou v býčím nastavení a naznačují další růst. Sezónní pattern také míří nahoru, ale o ničem jiném než o fiskálním útesu se teď nemluví. Index zřejmě čeká před dalším silnějším růstem na závazný příslib vyřešení daňových a výdajových otázek v USA. Pak se máme na co těšit," píše ve svém pravidelném technickém komentáři vývoje amerických akcií opční obchodník Josef Košťál.

Právě jednání o fiskálním útesu jsou zatím bez výsledku. Jeden den politici naznačí, že věří v dohodu ještě do Vánoc, druhý den vyjadřují zklamání nad tím, jak je cesta ke kompromisu pomalá. Relativně konstruktivní návrhy ministra financí Geithnera republikáni prozatím odmítli. Už nový týden může nabídnout tolik očekávaný průlom.

Fiskální útes bude jedním z hlavních témat online semináře s analytiky ČS. Přihlaste se ZDE:

Americká ekonomika až na několik málo výjimek v posledních měsících vykazuje známky oživení, především v realitním sektoru. HDP ve třetím kvartálu rostl podle zpřesněných údajů o 2,7 %. Výkonnost a výhledy šéfů firem zmonitorují indexy nákupních manažerů zveřejňované v pondělí a ve středu. Důležitá pro náladu na trzích budou i hodnoty stejných indexů v Číně.

Listopadová bouře Sandy zamávala mimo jiné i s týdenními statistikami z trhu práce (nové žádosti), ty se ale postupně vrátily pod 400 tisíc. I páteční nejdůležitější makroúdaje týdne - celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst - ale budou ovlivněny Sandy. "Pokud nedojde k nepředpokládanému poklesu nezaměstnanosti, což neočekávám, protože by zbytek země musel být schopen nahradit výpadky na severovýchodě USA, budou páteční čísla poněkud irelevantní," míní známý investor a komentátor Jim Cramer. (Zdroj: CNBC)

Sandy ovšem mimo jiné zničila také hodně aut, což by se mohlo projevit vyššími prodeji v druhé polovině listopadu. Sledované budou značky jako Ford a GM, nejlepší výsledky v uplynulých měsících ale předváděly asijské značky jako Toyota nebo Mitsubishi. Čísla se investoři dozvědí v úterý.

Výsledková sezóna: 5 opozdilců z USA a Evropy, kteří ještě neodkryli…
Výsledková sezóna za třetí kvartál je u konce, příští týden zveřejní výsledky…

Tyto firmy do konce roku vyplatí mimořádnou dividendu
Arden a Futurefuel již mají své rozhodné datum za sebou, zbývající firmy z…

To je ale překvapení! Wall Street je pro rok 2013 bullish na akcie!
Zatímco drobní investoři mají strach investovat do akcií, protože je světoví…

6 BUY a 7 SELL doporučení na recesi v roce 2013
Podle hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu Oliviera Blancharda…

Evropa

3/12 Německo, Francie, eurozóna, Spojené království - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/12 Eurozóna - index cen výrobců

5/12 Eurozóna, Spojené království - index nákupních manažerů ve službách a celkový

5/12 Eurozóna - maloobchodní tržby

6/12 Francie - celková míra nezaměstnanosti

6/12 Eurozóna - HDP za 3. čtvrtletí 2012

6/12 Německo - podnikové objednávky

6/12 ECB, Bank of England - rozhodnutí o nastavení sazeb a měnové politiky

7/12 Německo, Spojené království - průmyslová výroba

Indexy nákupních manažerů, vývoj HDP i nezaměstnanost ve Francii, která v uplynulém týdnu ztratila nejvyšší rating. To vše budou investoři sledovat, ale hlavní slovo si vezme ve čtvrtek Evropská centrální banka.

Její guvernér Mario Draghi v posledních týdnech uklidňoval a vysvětloval, že eurozónu čeká růst již ve druhém pololetí 2013. Trhy zajímá samozřejmě jakékoli další změny v rétorice a nastavení politiky podpory evropské ekonomiky. Hlavní sazba by měla zůstat na 0,75 %.

Řecko dostane další peníze, několikaletý marasmus pokračuje. Ratingové agentury již nesnižují jen hodnocení jednotlivých evropských zemí, o nejvyšší rating od agentury Moody's přišel i Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Nezaměstnanost je stále velkým evropským problémem, nově je nejvyšší v historii také v Itálii, kromě toho samozřejmě i v Řecku a Španělsku.

Řecko přežilo, dostane další peníze a bude se mu odpouštět
Troika (ministři financí zemí eurozóny, ECB a MMF) se dohodla na další pomoci…

Peníze pro španělské banky jako důkaz o evropském šílenství
Španělsko by mělo získat z ESM první část finanční pomoci pro své banky v…

Merkelavelianismus: 4 zásady dokonalé evropské paralýzy
Záchrana Evropy jako zástěrka, německý volič jako cílová skupina a Řecko jako…

Britský útěk z Evropské unie: Zatím jen slova, ale jak na něm…
Vzhledem k náladám ve společnosti je hrozba Brixitu (někdy se používá pojem…

Pražská burza

3/12 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

5/12 Maloobchodní tržby

7/12 HDP za 3. čtvrtletí 2012

Pražská burza má za sebou první den v novém obchodním systému Xetra. Až na drobné technické problémy v úvodu pátečního obchodování přinesl pátek relativně solidní obrázek - nebýt ČEZ s poklesem o téměř 2 % by byl růst jistě vyšší než 0,52 %, o který se postarala především Erste Group Bank. Celkově pražská burza zažila výrazně nadprůměrný objem obchodů.

Co bude znamenat přechod na systém Xetra pro drobné české investory?

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byla NWR (+13,7 %). Po předchozím propadu titul korigoval bez výraznějších zpráv. "Spekulovat se dá nad informací o neshodě Francie se společností Mittal, což by teoreticky mohlo přispět k rozhodnutí neuzavírat českou pobočku společnosti," napsal v týdenním komentáři hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

V úterý pojišťovna VIG oznámila své konsolidované hospodářské výsledky za první tři kvartály letošního roku. Čistý zisk dosáhl 341 milionů eur, akcie za týden přidaly 3,8 %. Výsledky v úterý oznámilo také ORCO, které za týden posílilo o 1,6 %.

Telefónica CR oznámila, že dokončila odkup vlastních akcií plánovaný pro rok 2012 (2 % vlastního kapitálu v hodnotě 2,5 miliardy Kč). Firma chce odkoupit 10 % vlastního kapitálu během pěti let. O akcie tak nyní možná bude menší zájem, za týden odepsaly přes procento.

Telefóniku navíc může připravit o další tržní podíl nový konkurent, který vzejde z aukce na nové kmitočty, která byla prodloužena. Bude jím dost možná společnost PPF. I kdyby v aukci o nové kmitočty uspěla samotná Telefónica, bude to znamenat další výdaje.

Ohlédnutí za listopadem na BCPP a výhled na prosinec

Simon Quijano-Evans (ING): Česká politika investorům žíly netrhá,…
Česko je v údolí současného hospodářského cyklu, za rok nebo dva začne jeho…

Výhled českých finančních expertů na rok 2013: Svět není černobílý,…
Blíží se konec roku 2012, který byl z hlediska dění na kapitálových trzích…

Akcie pojišťoven jsou stále atraktivní. V Praze je v nabídce rakouská…
Analytici z Erste Group zvýšili roční cílovou cenu pro akcie VIG na 42 eur s…

ČEZ: Horší cílová cena, ale po nedávném propadu stále zajímavá akcie …
Na základě ocenění DCF snižujeme dvanáctiměsíční cílovou cenu akcií ČEZ z 902…