Kariéra: Co radí ostřílené profesionálky mladším kolegyním?
|

Kariéra: Co radí ostřílené profesionálky mladším kolegyním?

Jakých chyb by se vyvarovaly uživatelky profesní sítě LinkedIn, kdyby měly možnost svoji kariéru zahájit znovu? Ženy, které jsou již v pracovním procesu hezkou řádku let, mají co poradit svým začínajícím kolegyním.

Psychologie Ženy Zaměstnání
Podnikatelka - ilustrační foto

Cestujte, dokud můžete

Stojíte před rozhodnutím, zda využít příležitosti odjet nasbírat zkušenosti do zahraničí, nebo nastoupit doma do prestižního zaměstnání? Pokud příležitost poznat svět nevyužijete nyní, možná se vám už později nenaskytne.

Rychleji mluvíte, než myslíte

Jsou dva typy lidí - ti, co mluví, a ti, co raději vyčkávají, než se pustí do řeči. Je velmi snadné propadnout pocitu, že rozumíme všemu, a proto je důležité umět naslouchat.

Oblékání a chování

Navenek se oblékejte, jako byste byly povýšeny. Přiměřené profesionální a stylové oblékání vám otevře cestu kupředu. Přitom ale zůstaňte uvnitř decentní a skromné, když jednáte s lidmi.

Najděte si mentora

Jakmile se vám to podaří, konexe pečlivě udržujte. Zda s vámi vydrží dlouhodobě v kontaktu, je jen na vás, ne na něm. Jednou za čas ho oslovte, konverzace by ale měla být stručná - žádné dlouhé romány, jen krátké otázky k věci. Věřte, že to pro něj bude čest vás učit, protože uvidí, že jeho radám chcete naslouchat.

Nemějte strach z chyb

Chybujte, klidně často. Ničím jiným se tolik nenaučíte. Úspěchy budou mít sladší příchuť a budete je vnímat silněji. K tomu nejlepšímu se zkrátka musíte "prokousat".

Buďte asertivní a řekněte si o vyšší plat

Naučte se vyjednávat o platu a benefitech. Mnoho začínajících žen není dost průbojných, a proto dostávají o 15 až 20 % nižší plat než jejich mužští kolegové, a to jen kvůli tomu, že si o vyšší plat neumějí říci. Proto jim také trvá mnohem delší dobu, než se vypracují na srovnatelnou úroveň jako muži.

Schopnosti musíte umět prodat

Talent je k ničemu, pokud jej nedokážete prezentovat navenek. Vyhledávejte například příležitosti, kdy se můžete dostat na poradách do popředí a projevit se. Schopnost prodat svůj talent musí být jednou z hlavních konkurenčních výhod, která vám pomůže k povýšení nebo vyššímu platu.

Tip od celebrity: Ženy by měly v práci využívat svou atraktivitu jako zbraň, takže s rozvahou
Herečka a aktivistka Olivia Wilde popisuje, jak se naučila využívat sexualitu při setkáních s filmovými producenty a režiséry.

Zdroj: LinkedIn