Čtyři vlastnosti, které budete potřebovat na pracovním trhu v roce 2013
|

Čtyři vlastnosti, které budete potřebovat na pracovním trhu v roce 2013

Zaměstnavatelé budou nejspíše i v roce 2013 zdrženliví v přijímání nových zaměstnanců. A jelikož budou pečlivě zvažovat každou korunu nákladů na pracovní sílu, budou dbát na to, aby vybrali ty nejlepší a nejtalentovanější uchazeče. Co je zapotřebí pro to, abyste snáze proklouzli sítem pracovních pohovorů?

Zaměstnání Pracovní trh 2013
V práci

1. Perfektní komunikace

Komunikační dovednosti jsou zcela klíčové pro vaše šance na nové zaměstnání. Musíte umět jasně a na úrovni vyjádřit, co máte na srdci. Komunikace je důležitá zejména ve vztahu s vašimi zákazníky nebo obchodními partnery. Způsob vyjadřování pomáhá personalistovi utvořit si o vás prvotní "obrázek". Často k tomu postačí jen pětiminutový rozhovor.

Čím větší množství konverzací mezi lidmi probíhá na internetu formou chatu nebo přes mobil pomocí SMS, tím více trpí mluvený projev. Současná společnost (zejména mladá generace) ztrácí schopnost souvisle prezentovat své myšlenky. Problémy jsou ale kupodivu i v psaném projevu. Lidé jsou zvyklí na krátké vzkazy a často mají problém dát dohromady text, jehož délka přesahuje 160 znaků. Technologie sice v jistém ohledu komunikaci usnadnily, ale utrpěla kvalita. Rychlé zprávy píšeme většinou ve spěchu, a tak si neděláme starosti s diakritikou, pravopisnými chybami nebo překlepy.

2. Osobní značka

Pracovníci oddělení lidských zdrojů doslova pročesávají blogy, Twitter, LinkedIn a další profesní servery, aby se něco dozvěděli o uchazečích. Důležité je, aby tam našli to, co vám pomůže k pracovní pozici (veřejně přístupné fotky na Facebooku z poslední párty, kde jste usnuli opilí pod stolem, to asi nebudou).

Co se o vás na internetu píše, je vaše vizitka. Ujistěte se, že jsou vaše příspěvky atraktivní a nápadité. Pokud pracovníka něco z toho zaujme, bude mít důvod, proč vás pozvat na osobní pohovor a dozvědět se více.

3. Flexibilita

Schopnost rychle reagovat na měnící se požadavky vašeho zaměstnavatele je nesmírně důležitá. Firma se také musí hbitě přizpůsobovat potřebám svých zákazníků, jinak v tvrdé konkurenci pohoří. Možná vám to nebude pohodlné, ale smiřte se s tím, že pokud si chcete udržet zaměstnání, je potřeba akceptovat, že náplň vaší práce nemusí být za rok stejná jako dnes.

Nebraňte se učení a buďte otevření novým nápadům. Když firma pořídí nové technologie a začne využívat jiné postupy, musí mít jistotu, že má personál ochotný přizpůsobit se změnám.

4. Produktivita

Zaměstnavatelé se v následujícím roce budou snažit hlavně zvýšit produktivitu firem. Budou čelit velké konkurenci, ale zároveň si nebudou moct dovolit navýšit náklady. Cesta povede jedině přes zlepšení produktivity výroby, potažmo zaměstnanců. Manažeři budou požadovat zhruba 20% zlepšení ve srovnání se současností. Potřebují takové zaměstnance, kteří rozumějí a dokáží sami odvodit, co se od nich chce, ne ty, co potřebují "vodit za ručičku".

Zúčastňujete se zajímavých projektů? Jste kreativní a přicházíte s nápady, které pomáhají celé firmě? Lišíte se od jiných, kteří jsou pasivní? Pokud je odpovědí na všechny otázky "ano", pak budete mít v příštím roce na pracovním trhu zelenou. Firmy budou naladěny na "růstový" mód, a proto budou to samé hledat i u svých potenciálních zaměstnanců.

Sedm otázek, které zabijí pracovní pohovor
Nemusíte ani přijít pozdě, nevhodně oblečeni nebo při pohovoru telefonovat. Pohřbít šanci na novou práci si můžete i nepatřičnou reakcí na rutinní otázku.

Zdroj: WSJ