Akcie: Jed, nebo šafrán ve vašem portfoliu?
|

Akcie: Jed, nebo šafrán ve vašem portfoliu?

Řada investorů vzpomíná na strmý propad cen akcií v roce 2008. Pád o 50 % byl velice bolestivý. Po této zkušenosti mnozí zanevřeli na akcie. Pesimisté navíc poukazují na to, že například americké akcie od roku 2000 nenabídly prakticky žádné zhodnocení. Je tedy vymalováno? Opravdu jsou akcie toxickým aktivem, které jen zatěžuje investiční portfolio?

Investiční portfolio Světové akcie Investování David Navrátil
Světové akcie

Proti tomuto pohledu se dá argumentovat podobnými čísly. Po dosažení dna v roce 2009 vzrostly zmíněné americké akcie o více než 100 %, světový index zhruba o 80 %. Průměrný výnos od roku 2000 je nulový proto, že v roce 2000 vrcholila technologická bublina, která vyhnala ceny akcií na neudržitelné úrovně. Po jejím splasknutí a dosažení dna v roce 2003 akcie do současnosti posílily o dvě třetiny.

Kdy začíná vás "investiční letopočet"?

Všichni ale cítíme, že argumenty na obě strany, tedy pro i proti akciím, vycházejí z toho, jaký časový okamžik si daný analytik zvolí, aby ukázal výkonnost cen akcií v čase. Jediné, co si z debaty lze vzít, je to, že i akcie mají tendenci se dostávat do bublin a že bývá pád jejich cen vystřídán novým růstem.

Kdy je ten pravý čas na nástup do akciového vlaku? Na tuto otázku pohled do historie odpovědět neumí. Analytik by měl spíše argumentovat vývojem marží, ocenění akcií, dividend a analýzou makroekonomických podmínek, ve kterých se firmy budou pohybovat.

Samy firmy si věří

Máme však možnost se podívat i na chování samotných firem. Myslí si samotné firmy, že hodnota jejich akcií je nízká? Nízká v relaci s úrovní úrokových sazeb? Myslí.

Firmy si totiž v posledním roce půjčily zhruba 500 miliard dolarů a použily je na zpětný odkup cen akcií. Počet akcií se tak snížil. Proč to společnosti dělají? Protože mají možnost vyměnit drahý kapitál (akcie) za levný dluh z důvodů nízkých úrokových sazeb, navíc s možností půjčovat si i na dvacet let.

Podniky jednoduše využívají aktuální podmínky k optimalizaci struktury svých bilancí. Podniky tedy nevidí akcie jako toxické aktivum, naopak - dělají z nich ještě nedostatkovější zboží.

Investiční portfolio do každého burzovního počasí od nejlepšího…
Zakladatel investiční společnosti Bridgewater Associates Raymond Dalio je často…

To je ale překvapení! Wall Street je pro rok 2013 bullish na akcie!
Zatímco drobní investoři mají strach investovat do akcií, protože je světoví…

Chtěné i nechtěné dopady třetí vlny kvantitativního uvolňování v USA …
O dopadech nového kola kvantitativního uvolňování oznámeného v září americkou…