Největší rošťárny přímo z Wall Street
|

Největší rošťárny přímo z Wall Street

Pokud se vám někdy naskytne příležitost pokecat si s veteránem burzovního parket, neváhejte a využijte ji. Dozvíte se neuvěřitelné příběhy o tom, co všechno si tradeři navzájem na burze provádějí.

Trading Wall Street
trader

"Bohužel (nebo naopak naštěstí) se již takové srandičky dnes moc často nevidí," říká jeden bývalý trader. "Vtípky pomáhaly traderům na burzovním parketu uvolnit často silně rozvířené emoce. V tak stresující profesi, jakou je trading, někdy zkrátka potřebujete pauzu."

Humor v době, kdy se již neobchoduje na burzovních parketech, ale všichni honí čas se superrychlými počítači, bohužel trochu vymizel. Nyní se tradeři musejí bát dluhové krize v eurozóně, fiskálního útesu a nižších objemů obchodů. NYSE a CME Group, která vlastní Chicago Board of Trade a New York Mercantile Exchange, se navíc staly veřejně obchodovanými společnostmi. Jsou pod drobnohledem akcionářů, tudíž pro jejich zaměstnance platí přísnější pracovní podmínky. Veteráni z burz NYSE, CBOT, NYMEX a AMEX ale mají na co vzpomínat.

1. Kriminálka na NYSE

Občas se stalo, že někdo na extrémně přeplněném parketu newyorské burzy zakopl a upadl. Bylo zvykem, že jeho kolegové obkreslili obrys jeho těla na zemi jako kriminalisté po trestném činu.

2. Studená sprcha

Dříve byla na burze sedadla, která tradeři mohli stáhnout, aby se posadili a trochu si odpočinuli, protože mezi obchodováním bývaly velké prostoje. Vtípek spočíval v tom, že mazáci naplnili papírový kelímek vodou a zasunuli ho do sedadla, kde očekávali, že si sedne nováček. Jakmile sedadlo otevřel, čekala ho osvěžující sprcha.

3. Falešné akcie

Pro zelenáče byl připraven netradiční uvítací ceremoniál - k obchodování mu byly podstrčeny falešné akcie. Celý kolektiv byl u toho, když s ní nebohý nováček začal obchodovat. Ve chvíli, kdy ji chtěl koupit, ostatní makléři pozdrželi provedení příkazu až do doby, kdy akcie posílily o 5 bodů. Když ji následně chtěl nováček prodat, udělali mu to samé, ale v opačném směru. Jeho příkaz k prodeji byl proveden teprve ve chvíli, kdy cena akcií o 5 bodů spadla. Makléř nechápal, co se děje. Teprve po tomto rituálu byl makléř považován za právoplatného člena obchodnické party.

4. Když se někdo zasnoubil, čekalo ho nemilé překvapení

Když se někdo měl oženit, vzali ho makléři ven, připoutali k hydrantu a pak na něj začali házet vším, co jim přišlo pod ruku - kečupem, hořčicí, pudrem, moukou a podobně. A to samé schytala také nevěsta.

Akciové tipy pro předvánoční rally
Ačkoli na Santa Clause narazíte v každém americkém obchodním centru, stále není jisté, zda tento rok navštíví i Wall Street. Silné Santa Claus rally budou letos stát v cestě hlavně obavy z fiskálního útesu, z něhož by se americká ekonomika mohla zřítit začátkem nového roku.

5. Obchodníci z Chicaga museli dávat pozor na nášlapné miny

Gumová bomba se vyráběla tak, že jste dali dohromady několik vyžvýkaných žvýkaček a přilepili jste je na zadní stranu lístku, na který se vypisovaly příkazy. Následně jste tento výtvor pohodili na podlaze a čekali, až na něj někdo šlápne a nalepí se mu na botu.

6. Zkažené vajíčko v kapse

Když si trader někdy odložil v kanceláři sako, jiný trader mu do kapsy vylil zkažené vajíčko. Když druhý den dotyčný přišel a chtěl si sako obléct, divil se, odkud se line ten příšerný zápach.

7. Klíče ke clearinghousu

Tradeři si také rádi vystřelili ze svých podřízených. Jednoho zaměstnance poslali, aby sehnal klíče od clearinghousu, což je výraz pro banku, která vypořádává příkazy (zúčtovací banku). Chudák běhal od jednoho tradera k druhému, až postupně oběhl celou burzu. Jaký div, že žádné klíče ke clearinghousu nesehnal.

8. Napudrované boty

Když si tradeři všimli, že má některý z kolegů nové nablýskané boty, měli pro takové případy připravený dětský pudr. Během chvíle, kdy byl zabraný do důležitého rozhovoru, mu pudr vysypali na boty. Když to trader zjistil, začal z bot oklepávat pudr tak, že to vypadalo, jakoby tančil nějaký komický tanec.

9. Dětská autíčka na šnůrce

V nestřežené chvilce tradeři kolegovi přivázali na dlouhou (třeba pětimetrovou) tenkou šňůrku dětské autíčko. Malá očka na svetrech některých traderů na to byla jak dělaná. Jak se pak trader po burze procházel, táhl za sebou autíčko, aniž by o tom věděl.

10. Přejídání se Big Macy

Během letních depresí (v těch horkých letních dnech, kdy byste se mnohem raději viděli někde jinde než v kanceláři) bylo tradicí pořádat na burze soutěže jedlíků. Prý existoval i takový borec, který byl schopen pozřít během časového limitu 10 Big Maců. Veteráni ale tvrdí, že ze zkušeností mohou říct, že po sedmém Big Macu už hamburgery lezly traderům ven i ušima.

Halloween, Mikuláš, Vánoce, Valentýn: Spoléháte na sladkosti od centrálních bank po celý rok?
Před dvěma týdny děti po celém světě chodily od domu k domu oblečené jako čarodějnice, kostlivci či zombíci. U dveří říkaly, že udělají nějaký trik, nebo že chtějí dostat sladkosti ("Trick-or-Treat!"). Halloween je náramná legrace, jako když u nás chodí Mikuláš s andělem a čerty. Finanční trhy jsou ovšem o zvládání rizik. A řízení rizika už žádná legrace není, protože stojí hodně sil.

Zdroj: Business Insider