Burzovní kalendář 10. 12. - 14. 12. 2012
|

Burzovní kalendář 10. 12. - 14. 12. 2012

Zasedání Fedu a pokračování jednání o fiskálním útesu v USA, summit Evropské unie a série čínských makrodat - to jsou hlavní faktory, které budou v novém týdnu ovlivňovat náladu na finančních trzích.

Wall Street

11-12/12 Zasedání měnového výboru Fedu (FOMC)

11/12 Obchodní bilance

13/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

13/12 Index cen výrobců

13/12 Maloobchodní tržby

14/12 Index spotřebitelských cen

14/12 Průmyslová výroba

14/12 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit)

Index S&P 500 zůstává nad hladinou 1 410, která se z rezistence změnila na support. Za minulý týden posílil o 0,1 %. Politici mají na přetahovanou o fiskální útes ještě čtyři týdny, tedy poměrně dost času. Určitě nechtějí nic uspěchat, nicméně mohou zasáhnout do výsledků a historické statistiky takzvaných Santa Claus rally.

"Index S&P 500 je ve fázi vyčkávání. Přestože dokázal v posledním listopadovém týdnu prolomit rezistenci 1 400 až 1410 a uzavřel mírně nad 50denním klouzavým průměrem, pokračování rally se nekonalo. Nadšení z tradičně dobrého prosince vyprchává a během čekání na zprávy z jednání o fiskálním útesu se indikátory změnily na neutrální," píše ve svém pravidelném technickém komentáři vývoje amerických akcií opční obchodník Josef Košťál.

Příští týden bude o měnové politice Fedu. Dvoudenní zasedání začíná v úterý. Očekává se, že Ben Bernanke ve středu oznámí pokračování uvolněné měnové politiky, respektive představí její nové "mantinely".

"Existuje reálná šance, že v rámci zasedání FOMC dojde ke změně politiky Fedu, která by se tím dostala ze zajetých kolejí," míní Nick Beecroft ze Saxo Bank. Změna by případně vycházela z návrhu dvou členů FOMC, Janet Yellenové a Charlese Evanse. Fed by podle jejich návrhu mohl stanovit pro svou politiku konkrétní cílové hodnoty ekonomických ukazatelů.

Umožněno by mělo být například uvolňování měnové politiky až do doby, než se míra nezaměstnanosti vrátí pod úroveň 6,5 %, avšak pouze v případě, že inflace nepřekročí 3% hranici. Celková míra nezaměstnanosti v USA přitom v listopadu nečekaně klesla na 7,7 %, překvapivě vysoký počet nových pracovních míst byl ale vyvážen negativními revizemi údajů z předchozích měsíců.

Reakce trhu na podobné oznámení Fedu by pravděpodobně nebyla výrazná, investoři měli poměrně dlouho dobu na to, aby již dlouho vysílané signály do svého chování promítli. Přesto však nelze vyloučit, že se pravděpodobný výsledek jednání FOMC do vývoje trhu mírně pozitivně promítne.

Vedle důležitých makrodat z Číny (z neděle na pondělí v noci inflace, maloobchodní tržby, průmyslová výroba, dále v týdnu pak obchodní bilance, nové půjčky v jüanech, v pátek pak index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru HSBC/Markit) budou investory v USA zajímat především maloobchodní tržby, průmyslová výroba a index spotřebitelských cen.

Z firemních událostí zaujmou páteční výsledky doručovatelské společnosti FedEx. Čísla za její druhé fiskální čtvrtletí 2013 naznačí hodně o nákupní náladě Američanů. Právě předvánoční období by přitom mělo přát především společnostem ze sektoru internetového nakupování, jako jsou Amazon.com nebo eBay.

Tyto akcie mohou v prosinci zahřát vaše portfolio
Akciové trhy v prosinci tradičně spíše rostou. V posledních letech se před…

Býci z Goldman Sachs radí, jak v roce 2013 opanovat akciový trh
Když jsme psali, že Wall Street pro rok 2013 akciím relativně věří, ještě jsme…

3 velká akciová témata na rok 2013 v USA
Adam Parker, hlavní akciový stratég Morgan Stanley, předpokládá do konce roku…

Investování: Jak přežít fiskální konec světa?
Předvánočním tématem číslo jedna je pro investory takzvaný fiskální útes v USA.…

Evropa

10/12 Německo - obchodní bilance

10/12 Itálie - HDP (3Q2012) a průmyslová výroba

11/12 Německo - index ekonomického sentimentu ZEW

12/12 Německo - index spotřebitelských cen

12/12 Eurozóna - průmyslová výroba

12/12 Spojené království - nezaměstnanost

13-14/12 Summit EU

13/12 ECB - měsíční zpráva o stavu ekonomiky

14/12 Eurozóna - index spotřebitelských cen

Evropské trhy mají za sebou relativně slušný týden (DJ EuroStoxx 50 +1,01 %), fundamenty a výhledy evropské ekonomiky ale dobré nejsou.

Horší prognózu růstu ekonomiky v týdnu pro celou eurozónu představila ECB, tlaku zpomalení v okolních evropských ekonomikách podle Bundesbank neodolá ani Německo.

Po zasedání ECB přitom její prezident Mario Draghi naznačil, že se diskutuje o dalším snížení sazeb. Společně s horším výhledem ekonomiky to zvyšuje pravděpodobnost snížení sazeb v roce 2013. Podle zdrojů z banky je pro snížení sazeb většina členů rady, ale v prosinci ještě převládly obavy, že by to spolu s horší prognózou vývoje ekonomiky znamenalo příliš silný negativní signál pro trhy.

Tyto zprávy měly za následek oslabení eura, které tak vůči dolaru přerušilo růstovou šňůru, která začala v polovině listopadu.

Investoři budou v novém týdnu vedle zahraničních zpráv (data z Číny a USA) sledovat především summit Evropské unie v závěru týdne. Ten by měl posvětit další pomoc Řecku, věnovat se bankovní unii a rozpočtu EU. Jako řada předchozích, i tento summit může zklamat a odsunout řešení některých podstatných otázek o další týdny a měsíce.

Z makrokalendáře vyčnívají index ekonomické nálady v Německu ZEW a německá inflace. Ve čtvrtek tak možná trochu ve stínu začínajícího summitu bude čerstvé vydání zprávy ECB o stavu evropské ekonomiky.

Barrosův plán dvourychlostní Evropy: Jak se vám líbí?
Podle předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa je koncept …

Evropská bankovní unie: Má šanci uspět a má smysl pro ČR?
Na summitu EU, který proběhl v říjnu, došlo k dalšímu posunu v jednání ohledně…

Erik Nielsen (UniCredit): Pesimismus spojený s Evropou je přehnaný, …
Evropská periferie je nedoceněná. Evropa jako taková je teď pro investora…

Otevřená zpověď bankéře ze City: Jak nám v Londýně (ne)chutná život
Z pozice topmanažera se podílel na řízení divize významné globální banky. Pak…

Proč souhlasím s odpisy řeckých dluhů a jak se vyhnout vánočnímu…
Tahanice kolem poskytnutí další finanční pomoci Řecku se točily kolem toho, zda…

Pražská burza

10/12 Index spotřebitelských cen

10/12 Celková míra nezaměstnanosti

10/12 Průmyslová a stavební výroba

14/12 Měnová báze ČNB

Index PX v uplynulém týdnu ztratil 0,38 %. Nejvíce klesajícím titulem byla Telefónica C.R. (-6,50 %), u níž je patrný tlak na celý telekomunikační sektor kvůli postupnému snižování dividend (v týdnu snížil dividendu například Deutsche Telekom). Investoři tak možná mají strach, zda Telefónica udrží svou dividendu na současné vysoké úrovni. Dalším rizikem pro firmu je pravděpodobný vstup čtvrtého operátora na trh skrze aukci kmitočtů.

Nejvíce se naopak dařilo akciím VIG (+3,74 %) a Komerční banky (+3,46 %). Lepšímu výsledku indexu PX ovšem vedle poklesu Telefóniky zabránila i více než 3% ztráta akcií ČEZ.

Horší výhledy německé i evropské ekonomiky nenechávají v klidu ani Českou republiku. Dle finálních dat poklesl HDP ve v ČR ve třetím čtvrtletí o 0,3 % mezikvartálně a 1,3 % meziročně. Zhoršování ukazatelů probíhá na všech frontách (průmysl, spotřeba domácností, stavebnictví) s výjimkou čistého exportu, který je posledním pozitivním přispěvatelem k růstu.

Na celkovém příběhu pro další rok potvrzená česká data nic nemění – domácí poptávka zůstává slabá, jediným tahounem je čistý vývoz. "Tento vývoj bude trvat i v dalších dvou čtvrtletích – domácí poptávka zůstane slabá (i v roce 2013 pokračují fiskální restrikce, nejistota zůstane vysoká, firmy i domácnosti se budou nadále potýkat s nejistotou), vývoz dále zpomalí kvůli pokračující recesi v EMU. Oživení ekonomiky tak vidíme až s mírným oživením v Evropě," tvrdí analytik Martin Lobotka z České spořitelny.

Pro českou korunu nejsou zprávy z eurozóny příznivé. Důsledkem zhoršení výhledů pro ekonomiky Německa a celé měnové unie totiž můře být horší prognóza i pro ekonomiku ČR. Česká národní banka by pak měla v ruce silný argument pro uvolnění měnové politiky, tedy s vyšší pravděpodobností intervence proti koruně. Ta se vůči euru aktuálně pohybuje okolo 25,2 EURCZK.

Hlavní investiční téma přelomu roku a jak ho "hrají" čeští investoři
Investory na celém světě zajímá, jak dopadnou jednání amerických politiků o…

ČS: Prosincová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro…

Které akcie budou v Praze zajímavé letos v prosinci?
Pražská burza si v listopadu připisuje zisk přes 2 %, když se dařilo především…

Anketa: Euro, koruna a dolar do konce roku a na jaře pohledem českých…
Kdo se v tom má vyznat? V Evropě pokračuje dluhová krize, která dopadá na…