Nebojte se opcí – 2. díl: Cena opce a její složky - příklady
|

Nebojte se opcí – 2. díl: Cena opce a její složky - příklady

Ceny opcí jsou kotovány do jednotlivých expiračních měsíců a strike cen. Začínající obchodník by měl v případě nákupu opcí vybírat opce se vzdálenějším expiračním měsícem z důvodu menšího časového rozpadu, nekupovat opce se strike cenami, které jsou hodně vzdáleny od současné ceny akcie a vyvarovat se nákupů opcí, jejichž cena je nižší než 0,5 USD (šance na zisk je u nich malá, musely by udělat velký pohyb).

Obchodování Trading Opce Investování

1. Příklady výběru vhodné strike ceny a expiračního měsíce (orientační hodnoty)

Pracujme s akciemi Coca-Coly s cenou 68 USD. Předpokládáme pohyb nahoru k 70 USD během 30 dní. Jakou CALL opci zvolit?

A. Volíme opci se vzdáleným expiračním měsícem. V našem případě MAY12. Do expirace chybí zhruba 100 dní, takže bude časový rozpad menší než u bližších expirací.

B. Volíme strike cenu 70, která je vzdálena pouze 2 body od současné ceny akcie.

C. Cena opce je 0,9 USD, náš maximální risk je tedy 90 USD/kontrakt, a to i v případě, že by cena akcie klesla na 0. Zisk je neomezený, protože akcie může růst libovolně vysoko.

Zmíněná opce tedy bude KO – MAY12 – 70 … cena 0,90 USD.

Nebojte se opcí – 2. díl: Cena opce a její složky
Co tvoří cenu opce? Jak se v někdy složitých názvech má zorientovat začínající obchodník? Druhý díl průvodce světem opčního obchodování se věnuje právě těmto tématům.

2. Jak zjistím opravdovou cenu opce?

Cena vybrané opce z uvedeného příkladu má pouze časovou složku, protože strike cena se nachází nad současnou cenou akcie.

Pokud bychom však zvolili CALL strike cenu 65, cena opce bude v sobě mít i takzvanou vnitřní hodnotu. Jak ji zjistíme?

Předpokládejme CALL opci KO – MAY12 – 65 … 3,80 USD.

Vnitřní hodnotou bude rozdíl mezi cenou akcie a strike cenou. Cena akcie je 68 USD, strike cena 65. Rozdíl tedy činí 3 USD, což je vnitřní cena opce. Ta se s plynoucím časem nerozpadává.

Časovou složkou bude rozdíl tržní ceny opce a vnitřní hodnoty. Cena opce je 3,80 USD. Vnitřní hodnota 3 USD. Rozdíl je 0,80 USD, což je časová složka opce. Ta se s plynoucím časem rozpadá.

Rozpad časové složky opce

Mé doporučení: Nekupujte opce se strike cenami, které jsou velmi blízko současné ceně akcie, protože časová složka opce je příliš velká. Volte spíše vzdálenější strike ceny. Optimální cena opce je do 1,5 USD.