Jeremy Grantham souhlasí s Buffettem: Zbavte se dluhopisů!
|

Jeremy Grantham souhlasí s Buffettem: Zbavte se dluhopisů!

V poslední době jsme mohli zaslechnout mnoho názorů významných investorských osobností, proč je právě nyní vhodná doba na investici do akcií (nechyběli mezi nimi Warren Buffett, Larry Fink nebo Nouriel Roubini). Obvykle pak byly doprovázeny medvědím výhledem na trh dluhopisů.

Emerging Markets Státní dluhopisy Světové akcie Světová ekonomika
Jeremy Grantham

Jen některé komentáře k dluhopisům byly tak pesimistické, jako ty od známého investora Jeremyho Granthama: "Doslova mi docházejí superlativy k tomu, abych popsal, jak moc nenávidím dluhopisy," napsal ve svém posledním dopise investorům.

Grantham se považuje za kontrariána, proto není divu, že navyšuje pozice v Evropě. Podle něho prý platí, že "kontrariáni vtrhnou do budovy právě ve chvíli, kdy hoří".

Ve své poslední zprávě vyzdvihuje těchto pět investičních strategií:

1. Chtějte kvalitu

Vysoce kvalitní akcie se stále ještě obchodují za atraktivní ceny. Vsadit na defenzivní tituly a na kvalitu má v dnešním nejistém prostředí pořád smysl. Výhledy ekonomik jsou nejisté, ve vyspělém světě vládnou zemím nefunkční vlády a výnosy dluhopisů jsou děsivé.

2. Mírně omezte expozici na mladých trzích

Nad čínskou ekonomikou se nepřestávají vznášet obavy. Mnozí se navíc domnívají, že se případné splasknutí čínské bubliny neobejde bez následků v podobě nákazy pro ostatní trhy.

Čína je jedna velká bublina
Čínu čeká další zpomalení hospodářského růstu. Podle některých to bude…

3. Vsaďte na hodnotu

Pro sestavení globálního portfolia jsou nadále důležitá ocenění. Právě ve valuaci (ocenění) začíná Grantham spatřovat na poli světových akcií atraktivní rozdíl (spread) mezi "růstem" a "hodnotou".

Buffettologie: Hodnotové investování jako cesta pro drobné investory
"Pokud nakupujete akcie, vybírejte je tak, jako byste nakupovali v supermarketu…

4. Ruce pryč od dluhopisů

Výnosy jsou mizerné a pomalé oživení spolu s monetárními politikami mnoha států naznačuje, že by v blízké době mělo dojít k nárůstu výnosů. To by znamenalo katastrofu pro portfolia s dlouhou durací (dluhopisy s delší dobou splatnosti).

5. Dosáhněte vyváženého portfolia

Snažte se investovat konzervativně, ale nenechte se připravit o výnosy. Úspěšnost strategie záleží v mnohém na dovednostech portfoliomanažera. Vaše portfolio by mělo mít jen malou korelaci s pohyby trhů. S takovou investicí lze dosáhnout výnosu podobného akciím.

Spoříte na důchod? Tato strategie funguje!
Věřili byste, že portfolio jednoduše zkonstruované ze dvou druhů aktiv může…

Zdroj: Business Insider